PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

HIPH: ustawa o ochronie środowiska pogorszy konkurencyjność przemysłu

Autor: wnp.pl (Piotr Myszor)
01-07-2014 10:35
HIPH: ustawa o ochronie środowiska pogorszy konkurencyjność przemysłu
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Przygotowując nową ustawę o prawie ochrony środowiska Polska znowu idzie dalej niż unijne przepisy. W przypadku branży hutniczej wygląda na to, że rząd chce, aby prywatni właściciele przedsiębiorstw płacili za likwidację skutków rabunkowej działalności... Skarbu Państwa.

W parlamencie trwają prace nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska. Według pisma skierowanego przez Stefana Dzienniaka, prezesa Hutniczej Izby Przemysłowo - Handlowej do marszałka senatu Bogdana Borusewicza proponowane przez rząd zapisy wychodzą poza legislację Unii Europejskiej i są niekorzystne dla przedsiębiorstw, szczególnie z branży hutniczej.
Według HIPH prawo Unii Europejskiej stara się zapobiegać powstaniu nowych zanieczyszczeń. Unijna dyrektywa odnosi się do zanieczyszczeń powstałych po roku 2007, natomiast polska ustawa chce remediacji, czyli oczyszczenia i usunięcia zanieczyszczeń powstałych w wyniku działania przemysłu od roku 1980. Unijne dyrektywy dopuszczają możliwość zastosowania pomocy publicznej w celu rekultywacji zdegradowanych terenów, co zostało uwzględnione w funduszach do roku 2020. Polskie hutnictwo nie może z nich jednak skorzystać, bo zostało wyłączone z pomocy publicznej.

Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa w swoim piśmie tego nie wskazuje, ale warto pamiętać, że polskie hutnictwo było prywatyzowane już w XXI wieku, a więc dokonując remediacji zanieczyszczeń powstałych w ostatnich dwóch dekadach minionego wieku naprawiałoby szkody poczynione w czasach, kiedy właścicielem przedsiębiorstw działających w znacznie bardziej liberalnych i mniej "świadomych ekologicznie" warunkach był Skarb Państwa. Takie stwierdzenie wydaje się tym bardziej uprawnione, że przedsiębiorstwa działały na podstawie obowiązującego wówczas prawa ochrony środowiska, czy prawa budowlanego.

"Wszelkie działania we wspomnianych obszarach regulowane były decyzjami administracyjnymi, prowadzone pod nadzorem organów kontrolnych. Ustawa nie wprowadza współodpowiedzialności, choć Dyrektywy to odnotowały" - czytamy w piśmie Hutniczej Izby Przemysłowo Handlowej.

W cytowanym piśmie Stefan Dzienniak wnioskuje o utrzymanie polskich przepisów w ramach europejskich dyrektyw, a więc m.in. odstąpienie od obowiązku rekultywacji zanieczyszczeń powstałych przed rokiem 2007, a w przypadku zanieczyszczeń późniejszych zobowiązać do remediacji tylko tych terenów, które zostały przekwalifikowane z terenów przemysłowych na rolne czy przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową. HIPH wzywa także do promowania "wykorzystania dotychczasowych terenów przemysłowych, ograniczenia lokowania działalności gospodarczej na terenach rolnych, leśnych czy zabudowy mieszkaniowej".

Według Izby wprowadzenie nowego prawa w proponowanym kształcie spowoduje rozrost biurokracji i wzrost kosztów, a tym samym stanie się kolejnym posunięciem rządu na drodze zmniejszania konkurencyjności polskich przedsiębiorstw, zniechęcania do lokowania przez inwestorów działalności gospodarczej w Polsce, a także do ograniczenia lokowania działalności gospodarczej na terenach, gdzie taka działalność była prowadzona wcześniej i przenoszenie jej na tereny leśne czy rolne.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 969 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP