HSW realizuje projekt dla wojska o wartości prawie 100 mln zł

HSW realizuje projekt dla wojska o wartości prawie 100 mln zł
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Blisko 100 mln zł kosztować będą prace nad zautomatyzowanym systemem dowodzenia i kierowania ogniem modułu lekkich armatohaubic Kryl na podwoziu kołowym. Prace mają się zakończyć do 2017 r. Projekt jest realizowany w Hucie Stalowa Wola na Podkarpaciu.

HSW przewodzi bowiem konsorcjum, które pracuje nad tym projektem. W jego skład wchodzą, oprócz HSW, także: WB Electronics, Wojskowa Akademia Techniczna oraz Wojskowe Zakłady Łączności Nr 2.

Jak poinformował PAP w piątek pełnomocnik zarządu HSW Bartosz Kopyto, ustalony został już harmonogram prac. "Firmy, które tworzą konsorcjum podzieliły już także zadania między siebie. Omówiono też zasady finansowania poszczególnych etapów" - dodał.

Projekt pn. "Zautomatyzowany system dowodzenia i kierowania ogniem dywizjonowego modułu ogniowego 155 mm lekkich armato-haubic kryptonim Kryl" kosztować będzie prawie 100 mln zł; dofinansowany został przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Prace nad projektem zakończyć się mają do 2017 r.

Jak podkreślił Kopyto, realizacja tego projektu pozwoli wprowadzić na uzbrojenie sprzęt, który spełnia wymagania norm NATO i znacząco usprawni warunki funkcjonowania artylerii. "System dowodzenia, który powstanie ma zapewnić kierowanie ogniem w dywizjonach artylerii rakietowej +Langusta+, a także, w przyszłości, w programie rakietowym +Homar+" - powiedział Kopyto.

Zaznaczył, że w systemie wykorzystane zostaną wyniki prac nad sprawdzonym już i wdrożonym do produkcji - zautomatyzowanym zestawem kierowania ogniem, który został zastosowany w systemie +Regina+ i +Rak+.

"Głównym zadaniem systemu, który opracujemy będzie informatyczne wspomaganie dowodzenia i kierowania ogniem na wszystkich szczeblach dowodzenia dywizjonów Wojsk Lądowych ze sprzętem na podwoziu kołowym. Nasz system obejmie stanowiska począwszy od szczebli dowódczych i sztabowych, a skończywszy na stanowiskach dowódców sekcji, dział i drużyn. W systemie realizowana będzie automatyczna wymiana danych, co w połączeniu z informatycznym przetwarzaniem rozkazów i komend ogniowych, służyć będzie minimalizowaniu czasu reakcji" - wyjaśnił Kopyto.

Podwozie, które będzie zastosowane w armato-haubicy Kryl, powstanie w spółce należącej do HSW "Jelcz-Komponenty".

Zdaniem prezesa HSW Krzysztofa Trofiniaka, dzięki projektowi znacząco obniżą się koszty użytkowania sprzętu artyleryjskiego w wojsku. W budowie systemu zastosowane zostaną polskie technologie łączności i polskie elementy systemu teleinformatycznego, wyposażenia specjalnego, systemów ochrony biernej pojazdów. "Uniezależnimy tym samym polską artylerię od kosztownych dostawców zagranicznych" - zaznaczył Trofiniak.

HSW S.A. jest jednym z największych w kraju producentów sprzętu wojskowego. Produkuje m.in. samobieżne haubice, transportery opancerzone i wyrzutnie rakiet.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!