Huta Stalowa Wola będzie zwalniać ludzi

Huta Stalowa Wola będzie zwalniać ludzi
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na pracowników, szczególnie kobiety w wieku 40-50 lat pracujące w biurach Huty Stalowa Wola, padł strach. W firmie rośnie niepokój nie tylko związany z redukcją zatrudnienia, ale też z wynikiem finansowym

Huta Stalowa Wola to jedna z największych państwowych firm na Podkarpaciu. Pracuje tu 2,6 tys. ludzi. Blisko połowa z nich to pracownicy nieprodukcyjni - zatrudnieni w biurach, wydziałach konstrukcyjnych. Huta zajmuje się głównie dwoma dziedzinami: produkcją maszyn budowlanych i sprzętu wojskowego - czytamy w rzeszowskim dodatku "Gazety Wyborczej".

Wydawać by się mogło, że w obu branżach mamy hossę, a głównym problemem jest brak rąk do pracy. Okazuje się, że w hucie daleko jest do sielanki. Lepsze nastroje panują w części wojskowej - Centrum Produkcji Wojskowej. - Tu nie ma się o co bać. Są zamówienia na sprzęt wojskowy, za kilka miesięcy ta część huty powinna już odczuć lepszy czas - ocenia Kazimierz Rychlak, wiceszef zakładowej "Solidarności".

Ale część zajmująca się produkcją maszyn budowlanych odczuwa znaczne pogorszenie sytuacji. - Może to kogoś zaskoczyć, bo wydaje się na ogół, że w tej branży jest dobrze. Ale wynik HSW za osiem miesięcy tego roku jest naprawdę niedobry - mówi Rychlak.

Nie chce jednak zdradzić jaka jest strata huty w tym roku, bo jak tłumaczy, "mu wstyd". Wynikiem finansowym nie chce się chwalić zarząd firmy. Rzecznik prasowy Bartosz Kopyto przesyłał "Gazecie" maila, w którym napisał, że wskaźnik rentowności sprzedaży jest ujemny. Nieoficjalnie dziennik dowiedział się, że strata sięga kilkunastu milionów złotych, a na koniec roku może osiągnąć nawet 20 mln.

W planach rządowych huta jest przewidziana do prywatyzacji w perspektywie do 2011 roku. - Być może ubiegły rok to był najlepszy czas dla huty na prywatyzację. Ale to nie znaczy, że teraz w ministerstwie postanowimy przeczekać gorsze chwile. Nie, nadal uważamy, że przyszły bądź 2010 rok to będzie czas, w którym firma może przejść w prywatne ręce - ocenia mówi Jan Bury, poseł PSL-u z Rzeszowa i wiceminister skarbu..

O dziwo, związki zawodowe działające w hucie, a jest ich pięć, tylko przyklaskują perspektywie prywatyzacji. - My naprawdę chcemy prywatyzacji - mówią w największym związku "Solidarność".

- Słyszymy ze strony zarządu, że prywatyzacja nastąpi być może już w 2009 roku. My tylko marzymy o tym, byśmy zostali sprywatyzowani razem z częścią wojskową. Dlaczego? Bo to podniesie wartość firmy i po prostu w jedności siła - komentuje Czesław Bienias, szef związku zawodowego Ochrona.

Tymczasem szeregowi pracownicy huty dziś martwią się czym innym. Boją się, czy to właśnie oni nie dostaną wypowiedzenia z pracy. Władze HSW nie chcą zdradzić, ile osób musi odejść. - Nie są planowane zwolnienia grupowe - zaznacza Kopyto.

- Nie wiemy dokładnie, ilu osób będą dotyczyć zwolnienia. Nie wiemy, z jakich działów. Obserwujemy, że to dotyczy głównie kobiet na stanowiskach umysłowych w wieku 40-50 lat. Pojedynczym przypadkom staramy się w związku pomagać. Ale liczba 300 mnie przeraża. A o takiej liczbie do zwolnienia mówi się w hucie - mówi "Gazecie" Rychlak.

Zobacz także: Dobre perspektywy dla Huty Stalowa Wola
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!