PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Hutmen - strata z odpisu

Autor: wnp.pl (PIM)
15-04-2014 14:58

Grupa Hutmen już w końcu lutego przedstawiła pierwsze wyniki ubiegłego roku, wykazując zwiększenie wolumenu sprzedaży i wielkość przychodów.

Opublikowany teraz skonsolidowany raport pokazał jednak stratę netto, spowodowaną przede wszystkim koniecznością dokonania odpisu aktualizującego.
Grupa kapitałowa Hutmen osiągnęła w ubiegłym roku przychody ze sprzedaży na poziomie 983,382 mln PLN, poprawiając wynik o 13 proc. w porównaniu z rokiem 2012, kiedy uzyskała ze sprzedaży 866,634 mln PLN. Ten wynik pozostał bez zmian w stosunku do lutowych zapowiedzi. Wówczas przedstawiono zysk netto na poziomie 18,96 mln PLN, a więc ponad dwukrotnie wyższy niż w roku 2012.

Na początku kwietnia spółka poinformowała jednak o otrzymaniu zaktualizowanego planu sprzedaży majątku HMN Szopienice S.A. w likwidacji, zawierającego m.in. aktualizację wyceny wartości użytkowanych wieczyście gruntów. Spółka poinformowała, że prognozowane w nim „przychody ze sprzedaży gruntów będących w użytkowaniu wieczystym HMN nie zapewnią spłaty całości zobowiązań HMN wobec Hutmen S.A.” W planie uwzględniono ponadto koszty utylizacji szkodliwych odpadów i rekultywacji skażonego terenu ponoszone przez HMN. Zarząd spółki Hutmen postanowił o utworzeniu „niepieniężnego odpisu aktualizującego na należności z tytułu udzielonych HMN pożyczek na kwotę 31 milionów złotych”. Zapowiedział także, że będzie to miało wpływ na „jednostkowe i skonsolidowane wyniki grupy kapitałowej Hutmen za rok 2013 poprzez pomniejszenie kwoty zysku netto prezentowanej w sprawozdaniu finansowym za IV kwartał 2013 r. o kwotę utworzonego odpisu”. Według informacji zarządu odpis nie będzie miał natomiast wpływu na płynność finansową grupy i bieżącą działalność należących do niej spółek.

Ostatecznie rok 2013 został zamknięty stratą netto o wartości 17,529 mln PLN.

W liście do akcjonariuszy Jan Ziaja, prezes zarządu spółki Hutmen zapowiedział, że tegorocznym celem grupy będzie „dalsza poprawa efektywności produkcji przez obniżanie kosztów stałych oraz wdrożenie nowych technologii przetwórstwa metali przy wykorzystaniu funduszy europejskich na badania i rozwój”.

Wśród zadań inwestycyjnych spółek grupy na ten rok wymieniono m.in. zakup i modernizację przez spółkę dominującą, Hutmen S.A. ciągarki Schumag do rur instalacyjnych i przemysłowych.

Plan inwestycyjny spółki obejmuje prace związane z modernizacją procesu technologicznego produkcji rur instalacyjnych i przemysłowych, modernizację infrastruktury energetycznej (sieci elektryczne, gazowe, ciepłownicze i oświetlenie hali Z2/4 w celu obniżki kosztów) oraz inwestycje konieczne dla utrzymania produkcji przy minimalnych kosztach oraz przygotowanie obiektów do wynajmu, na co przewiduje w sumie nakłady w wysokości 3,170 mln PLN.

Spółka WN Dziedzice przewiduje inwestycje na kwotę 5 mln PLN, przeznaczonych m.in. na modernizację prasy przeciwbieżnej i zakup prostarki skośno rolkowej, natomiast Susmed zainwestuje 800 tys. PLN w remont i wyposażenie kolejnego budynku ośrodka sanatoryjno – wypoczynkowego.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

HUTMEN SA [HTM]

kurs:

5.30 PLN 0.00 (0.00%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 745 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP