Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Hutnictwo czeka na przywrócenie zasady transferu emisji

Autor: wnp.pl (Piotr Myszor)
02-04-2013 11:25
Hutnictwo czeka na przywrócenie zasady transferu emisji
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Trwają prace nad nową ustawą dotyczącą emisji dwutlenku węgla. Branża hutnicza chciałaby przywrócenia w nowych przepisach zlikwidowanej przed dwoma laty możliwości przenoszenia praw do emisji między różnymi zakładami tego samego producenta. Czy jednak urzędnicy się na to zdecydują?

Zasada transferu praw do emisji istniała w poprzedniej wersji ustawy obowiązującej w Polsce. Wówczas nie była obiektem żadnych protestów i trudno powiedzieć dlaczego została zlikwidowana przy nowelizacji przepisów. Jest to zresztą nie tylko polska przypadłość. We Francji także zasada transferu została zlikwidowana bez konkretnych przyczyn. Istnieje obawa, że próba wprowadzenia jej z powrotem spotka się z protestami grup ekologicznych.
- W regulacjach Unii Europejskiej to obszar niedopowiedziany. Unijna dyrektywa opisuje przede wszystkim przypadek wygaszania działalności zakładu, a nie przenoszenia jego mocy produkcyjnych do innej instalacji. Znajdujemy techniczne podstawy do tego, aby stosować zasadę transferu, aczkolwiek jest spore ryzyko z punktu widzenia administracji, że kiedy wykonamy krok w tym kierunku, to Polska zostanie pozwana przez Komisję Europejską czy organizacje ekologiczne, z których część specjalizuje się w traktowaniu wszystkich przepisów bardzo wąsko – mówi Jarosław Koziński, partner w firmie Ernst & Young.

- Zasada transferu była już przedmiotem orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który w 2010 roku, w sprawie wniesionej przez ArcelorMittal, stwierdził, że zasada ta powinna być dopuszczona (w przeciwnym razie zostałaby naruszona swoboda przedsiębiorczości), ale właściwą platformą dla tego typu regulacji powinno być ustawodawstwo krajowe, a nie prawo Unii Europejskiej - przypomina Sanjay Samaddar, prezes ArcelorMittal Poland. Brak zasady transferu w polskim prawie oznaczałby, że spółka albo nie mogłaby przenosić produkcji między swoimi zakładami w Polsce lub, w przypadku, gdyby to uczyniła, straciłaby swoje kwoty emisji CO2.

Od czasu wydania orzeczenia przez ETS wprowadzono zmiany w europejskim prawie, ale one także nie wykluczają przenoszenia praw do emisji między zakładami. - W prawie europejskim nie ma przepisów wykluczających transfer emisji. Zastosowane mechanizmy powodują jednak, że ograniczenie produkcji w jednym zakładzie i zwiększenie jej w innym niekoniecznie pozwoli na zachowanie wszystkich przyznanych uprawnień – mówi Katarzyna Kłaczyńska, specjalizująca się w problemach energetyki prawniczka z firmy Ernst & Young .SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP