Hutnictwo płaci za brak modernizacji w energetyce

Hutnictwo płaci za brak modernizacji w energetyce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Producenci stali obawiają się podwyżek cen surowców i energii. Jednak jeszcze bardziej niepokoją ich limity dwutlenku węgla.

Polskie hutnictwo jest zrestrukturyzowane, konkurencyjne i nowoczesne. Sprywatyzowane huty stali, stając się częścią światowych koncernów, uzyskały dostęp do międzynarodowych rynków zbytu i zaopatrzenia. Rynek stali jest rynkiem otwartym - pisze "Puls Biznesu".

Perspektywy dla stali są bardzo dobre. Rozwojowi sprzyjają wysoki wzrost PKB oraz inwestycje — głównie infrastrukturalne. A to dopiero początek projektów, następne przetargi dopiero przed nami. Dodatkowym impulsem jest organizacja przez Polskę Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012. Przemysł kolejowy ma obiecane ponad 10 mld zl na projekty rozwojowe.

Na dodatek fabryki samochodów planują zwiększenie produkcji. W roku 2010 w trzech krajach — Polsce, Słowacji i Czechach — ma zjechać z taśm 3,5 mln samochodów. Zatem zapotrzebowanie na blachę w regionie będzie rosło.

Polska stała się też drugim w Europie, po Włoszech, krajem produkującym "blachochłonny" sprzęt gospodarstwa domowego. Rośnie dynamika produkcji sprzedanej przemysłu maszynowego. Należy wreszcie pamiętać o inwestycjach zagranicznych, które zawsze skutkują wzrostem popytu na wyroby stalowe.

— W zeszłym roku wyprodukowaliśmy 10,7 mln ton stali surowej, a gospodarka zużyła ponad 12 mln ton wyrobów gotowych. W tym roku liczymy, że produkcja wyniesie około 11 mln ton stali surowej, a zużycie, mimo sygnałów o spowolnieniu, nie będzie niższe niż w 2007 r. — mówi Romuald Talarek, prezes zarządu Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej (HIPH).
Nieznana cena energii

— Stal się nie starzeje, to produkt ciągle nowoczesny, a dzięki nowym rozwiązaniom technicznym ma coraz więcej zastosowań — podkreśla Talarek.

— Dla przemysłu stalowego kluczowy jest dostęp do surowców, gwarancja dostaw energii i to według cen, które nie zaburzą produkcji. Ten drugi element w Polsce staje się wielką niewiadomą.

Koszty zakupu energii elektrycznej stanowią średnio około 8-10 proc. kosztów produkcji w zakładach hutniczych. Więcej, bo ponad 20 proc. — w przypadku hutnictwa metali nieżelaznych i nawet 40 proc. w przypadku produkcji żelazostopów.

— Postulujemy, aby rynek energii był otwarty, tak jak rynek stali. Koncerny stalowe muszą mieć alternatywę zakupu energii za granicą. Bo jeżeli ceny pozwoleń wzrosną tak, jak prognozują eksperci, to będziemy mieć jedną z najdroższych energii w Europie. Dlaczego firmy hutnicze mają być skazane na kolejny koszt, skoro wydały mnóstwo pieniędzy na dostosowanie technologii i zakładów do najlepszych dostępnych technik, aby nie być pożeraczem energii? — pyta retorycznie Romuald Talarek.
Kluczowy dwutlenek

Zniechęcający do inwestycji jest poziom limitów na emisję dwutlenku węgla. Branża wnioskowała o 14 mln ton uprawnień do emisji CO2. W pierwszym rozdaniu minister środowiska przyznał tylko 11,8 mln, w drugim obciął limit do 11 mln ton.

— Tym samym sektorowi stalowemu odebrano 3 mln ton uprawnień, skazując go na pogorszenie konkurencyjności — krytykuje Romuald Talarek.

Jego zdaniem, decyzja resortu środowiska dyskryminuje krajowych producentów stali i wzmacnia import. Tymczasem działający na polskim rynku globalni producenci w innych krajach — także w Europie Zachodniej — na identyczne instalacje otrzymali uprawnienia wyższe, niż dostaną w Polsce.

Inwestycje w hutnictwie są bardzo kosztowne, planuje się je najczęściej na 20 lat. Dlatego zmniejszenie limitów uprawnień do emisji CO 2 w Polsce przyspieszy przenosiny produkcji na Wschód. Na pewno będzie to łatwiejsze dla największych stalowych graczy jak ArcelorMittal.

— Ewentualna budowa trzeciego wielkiego pieca w należącej do koncernu ArcelorMittal hucie w Dąbrowie Górniczej zależy przede wszystkim od wielkości przyznanego firmie limitu emisji dwutlenku węgla — przyznaje Jerzy Podsiadło, wiceprezes zarządu w ArcelorMittal.

Przemysław Sztuczkowski, prezes zarządu Złomreksu podkreśla, że limity CO2 obowiązywać będą wyłącznie kraje unijne. To pogorszy konkurencyjność unijnego i tym samym naszego hutnictwa wobec np. w Rosji czy USA.

Również Jerzy Kozicz, prezes zarządu CMC Zawiercie, przyznał, że koncern ogląda się na rynek rosyjski czy ukraiński.

— Należy pamiętać, że koncerny, restrukturyzując zakłady, posprzątały po starym hutnictwie. Dlatego należy je zachęcać, aby pozostały u nas, a nie przenosiły inwestycje do państw, w których limity są łagodniejsze. Światowe hutnictwo wytwarza obecnie około 1,3 mld ton stali, z czego prawie 56 proc. przypada na Azję — dodaje prezes Talarek.

Według Międzynarodowego Zrzeszenia Stali (World Steel Association), zużycie wyrobów stalowych w świecie wzrośnie do 2012 r. do 1,5 mld ton. Na wybór miejsca produkcji hutniczej będą mieć wpływ dostęp do surowców i energii oraz ustalenia Komisji Europejskiej dotyczące pakietu energetyczno-klimatycznego.

Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa zrzesza huty żelaza i stali oraz metali nieżelaznych, przedsiębiorstwa branż pracujących na potrzeby hutnictwa — w szczególności materiałów ogniotrwałych i koksownictwa — oraz inne firmy i uczelnie współpracujące z sektorem. Izba ułatwia wymianę informacji, organizuje dyskusje w sprawach ważnych dla środowiska, ułatwia kooperację, dba o interesy sektora w nowej legislacji, prezentuje stanowisko branży, działa na rzecz promocji stali i przemysłu stalowego oraz współpracuje z międzynarodowymi organizacjami branżowymi.

8-10 proc. Taką część kosztów produkcji hutniczej stanowią koszty zakupu energii elektrycznej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Hutnictwo płaci za brak modernizacji w energetyce

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!