Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Hutnictwo wschodniej Ukrainy ma problemy z ciągłością dostaw

Autor: wnp.pl (PIM)
20-08-2014 12:14
Hutnictwo wschodniej Ukrainy ma problemy z ciągłością dostaw
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Właściciel Huty Częstochowa, ukraiński koncern ISD zapowiedział możliwość uruchomienia wygaszonej stalowni w Częstochowie. Bardzo możliwe, że za określeniem „analizy opłacalności” kryje się brak możliwości zapewnienia ciągłości dostaw slabów z Alczewska, który znalazł się w rejonie nasilonych działań wojennych. Według informacji prasy ukraińskiej znajdujące się w rejonie walk zakłady mają duże problemy z utrzymaniem ciągłości dostaw surowców i energii.

Według serwisu Metal Expert walcownie z Włoch, Czech i Polski, które wykorzystywały ukraińskie slaby zostały pozbawione nowych dostaw tych półwyrobów. Portal, powołując się na anonimowe źródło w koncernie poinformował niedawno, że dostawy slabów do Częstochowy zostały wstrzymane w końcu lipca. Walcownia w Częstochowie miała mieć wówczas zapasy około 50 tys. ton półwyrobów, co powinno wystarczyć na wywiązanie się z sierpniowych zamówień, ale według Metal Experta będzie wstrzymywała się ze zbieraniem zamówień na wrzesień, dopóki sytuacja z dostawami półwyrobów się nie wyklaruje. Serwis Steel First cytuje inne, także anonimowe źródło zapowiadające, że z powodu problemów z dostawami slabów Huta Częstochowa nie będzie mogła wypełnić 35 proc. - 40 proc. sierpniowych zamówień na blachy grube.
Jacek Łęski, rzecznik ISD Polska uspokaja, że sytuacja huty nie jest tak zła. - Na razie mamy z czego produkować. Nie ma zagrożenia przestojami czy problemami z dostawami slabów w dłuższej perspektywie. Gdyby się pojawiły raczej nie będziemy szukali alternatywnych dostawców. Tańszym i pewniejszym rozwiązaniem będzie prawdopodobnie ponowne uruchomienie własnej stalowni – powiedział Łęski. Wczoraj koncern poinformował, że rozważa ekonomiczną opłacalność takiego rozwiązania.

Materiał z Alczewska wykorzystywała także czeska huta Vitkovice Steel, która od marca do czerwca sprowadziła 44 tys. ton ukraińskich slabów. Według serwisu ME było to dla niej uzupełnienie własnej produkcji, ale także sposób na uniezależnienie się od droższej niż ukraińska stali importowanej ze Słowacji. Włoscy producenci importujący co miesiąc około 150 tys. ton slabów z Ukrainy, korzystali głównie z dostaw koncernu Metinvest.

Zakłady ISD i Metinvestu znajdujące się w strefie walk na wschodzie Ukrainy mają coraz większe kłopoty z utrzymaniem produkcji. Niedawno ukraińska agencja Unian poinformowała, że dwa zakłady ISD, Dniprostal i Alczewsk mają duże problemy z dostawami koksu, co prowadzi do ograniczania produkcji. Według cytowanych przez agencję służb prasowych Dniprostalu ograniczono tam produkcję stali, a w Alczewsku ją wstrzymano. Stacja kolejowa, z której korzystały zakłady w Alczewsku była według agencji zaminowana i nieczynna. Zakład miał udrożnić jeden tor i dowozić węgiel składem prowadzonym przez lokomotywę spalinową. Walka o utrzymanie pracy koksowni ma być, według cytowanego przez Unian Maksyma Zawgorodnego, dyrektora generalnego Dniprostalu, walką o utrzymanie pracy obydwu hut. Nieregularne dostawy koksu to nie jedyny problem hutników ze wschodniej Ukrainy. W końcu ubiegłego tygodnia Metinvest informował agencję Unian o wstrzymaniu pracy kilku zakładów, po tym jak ostrzał artyleryjski spowodował zniszczenie sieci wysokiego napięcia dostarczającej m.in. do nich energię elektryczną.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP