Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Huty oczekują rządowego wsparcia

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
29-04-2009 10:42
Huty oczekują rządowego wsparcia

Jeśli rząd nie będzie wspierać sektora stalowego potencjalni inwestorzy mogą wycofać się z planowanych inwestycji i przenieść je za granicę. Producenci ze względu na trudną sytuację rynkową zmuszeni będą do redukcji zatrudnienia.

Czy kryzys na rynku stali spowoduje, że inwestorzy zrezygnują z inwestycji? W opinii przedstawicieli branży hutniczej takie zagrożenie istnieje, jeśli rząd polski nie będzie wspierać inwestorów.
- Już teraz obserwujemy wstrzymanie niektórych inwestycji, a nawet rezygnację z planowanych wcześniej przedsięwzięć - zauważa Krzysztof Bramorski, pełnomocnik Grupy Max Aicher w Polsce. Jeśli rząd nie podejmie zdecydowanych kroków te inwestycje mogą już do nas nie wrócić, nawet gdy skończy się kryzys.

W opinii przedstawicieli sektora hutniczego trudna sytuacja na rynku powoduje wiele obaw przed podejmowaniem decyzji inwestycyjnych i prywatyzacyjnych. Pracownicy firm hutniczych obawiają się zwolnień.

Zdaniem K. Bramorskiego redukcja zatrudnienia jest nieporozumieniem. Opinię tę potwierdza Przemysław Sztuczkowski prezes zarządu Złomreksu SA. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie mechanizmów chroniących zatrudnienie, takich jak choćby możliwość dopłat do postojowego. Takie rozwiązania z powodzeniem stosowane są od lat w krajach Unii Europejskiej. Przykładowo rząd bawarski wprowadził ponad 75 procentowe dopłaty do postojowego.

- To komfortowa sytuacja zarówno dla pracodawcy jak i pracowników - uważa P. Sztuczkowski. - Rząd pomaga firmom, pokrywając koszty postojowego, a pracodawca nie stoi przed koniecznością zwolnień pracowników. U nas niestety nie ma takich możliwości. Szkoda, bo mamy środki finansowe, tyle, że trzeba je odpowiednio „przekierować” na inne cele choćby na wspomniane dopłaty do postojowego.

Dlatego też pracodawcy wnioskują o wprowadzenie do polskiego prawa pracy tzw. kont czasu pracy wzorowanych na rozwiązaniach stosowanych od wielu lat w Niemczech. Jak twierdzą pracodawcy stworzenie prawnych możliwości zastosowania indywidualnych kont czasu pracy sprzyjać powinno zdecydowanej poprawie elastyczności zatrudnienia i to z korzyścią tak dla pracodawcy jak i dla pracowników. Pracodawcy w okresie mniejszego zapotrzebowania na zatrudnienie - na przykład w czasie osłabienia koniunktury mogliby dostosować czas pracy pracowników do rzeczywistych potrzeb firmy. To, w opinii pracodawców, gwarantowało by pracownikom utrzymanie stałego zatrudnienia bez stosowania zwolnień.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP