Huty szkła gospodarczego wspólnie zajmą się problemami branży

Huty szkła gospodarczego wspólnie zajmą się problemami branży
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zdaniem prezesa Krośnieńskich Hut Szkła (KHS) Jacka Sołtysa, powinno dojść do skonsolidowania producentów szkła gospodarczego w ramach Związku Pracodawców "Polskie Szkło" (ZPPS) i utworzenia zespołu, który zajmie się problemami tej branży.

Jak powiedział PAP Sołtys, polskie huty szkła gospodarczego powinny połączyć swoje siły i wspólnie zastanowić się, jak wyjść z trudnej sytuacji w branży.

Jej głównymi problemami są m.in. niski kurs dolara i zwiększające się koszty produkcji - przede wszystkim z powodu coraz droższego gazu. Krośnieńskie Huty Szkła planują zwolnić w związku z tym 1 tys. 200 osób.

- Takie problemy dotykają wszystkie huty, ale w naszym zakładzie widać to najmocniej ze względu na skalę zwolnień - powiedział Sołtys.

W HSG Damara z Dębna (Małopolskie) największym problemem jest niski kurs dolara i euro.

- Rok temu budowaliśmy nasze plany przy kursie euro na poziomie 3,6 zł. Obecnie jest to 3,3 zł, więc nasz zysk będzie o wiele niższy. Jak na razie nie planujemy zwolnień - powiedział w rozmowie z PAP dyrektor marketingu w HSG Damara Tomasz Miśtak.

Jego zdaniem, konsolidacja branży jest konieczna, gdyż wiele zakładów boryka się z podobnymi problemami. - Zobaczymy, co uda się nam załatwić gdy będziemy mówić jednym głosem - dodał.

Ostatnio do ZPPS dołączyło siedem hut szkła gospodarczego.

Przedstawiciele hut zrzeszeni w ZPPS spotkali się pod koniec kwietnia z podsekretarzem stanu Ministerstwa Gospodarki Rafałem Baniakiem. Na spotkaniu rozmawiano m.in. o aktualnej sytuacji w branży oraz ustalono plan działań, jakie należy podąć w celu poprawy sytuacji.

- Poruszaliśmy temat zmiany zasad kształtowania polityki taryf gazowych i zaniechania naliczania składki PFRON dla zakładów produkujących ręcznie. Wystąpiliśmy z wnioskiem o uzyskanie pieniędzy dla Urzędu Pracy w Krośnie na restrukturyzację zatrudnienia w branży oraz o przekierowanie środków strukturalnych na konieczne zmiany w sektorze szkła gospodarczego - powiedział Sołtys.

Zdaniem prezesa KHS należy także opodatkować zawody: grawer i hutnik na 50 proc. kosztów uzyskania przychodu. Jednocześnie ZPPS wystąpił do Komisji Trójstronnej z wnioskiem o powołanie zespołu, który zająłby się problemami branży szklarskiej, a w szczególności problemami producentów szkła gospodarczego i dekoracyjnego w kategorii zatrudnienia.

Zobacz także: Przemysł szklarski: Biznes na piasku
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Huty szkła gospodarczego wspólnie zajmą się problemami branży

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!