Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

HW Pietrzak sprzeciwia się zmianom w akcjonariacie Ferrum

Autor: WNP.PL (Piotr Myszor)
29-12-2015 16:33
HW Pietrzak sprzeciwia się zmianom w akcjonariacie Ferrum
Fot. PTWP (Grzegorz Giereszczak)

HW Pietrzak występuje przeciwko przejęciu przez spółki ArcelorMittal udziałów w Ferrum. Zmniejszenie udziałów HW Pietrzak mogłoby mieć wpływ na porozumienia finansowe osiągnięte przez Ferrum z wierzycielami.

Niedawno Ferrum poinformowało o przejęciu jednej piątej akcji przez spółki ArcelorMittal. Przeciwko zmianom w akcjonariacie występuje HW Pietrzak, główny udziałowiec Ferrum, który uznał je za niezgodne z prawem. Spółka poinformowała, że otrzymała od ArcelorMittal FCE i ArcelorMittal Poland „zawiadomienia o zamiarze dochodzenia zaspokojenia z Akcji po upływie ustawowego obligatoryjnego terminu 7 dni liczonego od daty zawiadomień. Zdaniem HW Pietrzak termin powyższy nie mógł rozpocząć biegu, gdyż wierzytelności zabezpieczone zastawem nie były wymagalne w dniu 17 grudnia 2015 r. i pozostały niewymagalne w dniu 24 grudnia 2015 r., co więcej przed wysłaniem zawiadomień do HW Pietrzak ArcelorMittal FCE i ArcelorMittal Poland nie podjęły żadnych czynności, które mogłyby doprowadzić do postawienia zabezpieczonych wierzytelności w stan wymagalności”.
HW Pietrzak stara się sądownie zablokować zaspokajanie roszczeń ArcelorMittal z akcji Ferrum. Holding uznaje je za „nieuprawnione, a tym samym bezskuteczne i jako takie nie mogą powodować zmiany w strukturze akcjonariatu Ferrum”. Starania o zachowanie poprzedniego podziału akcji nabierają szczególnej wagi w świetle komunikatu mówiącego o osiągnięciu porozumień dotyczących finansowania zawartych z ING Bankiem Śląskim, Bankiem Millenium  oraz mFaktoring. Zależą one m.in. od zachowania stanu posiadania akcji Ferrum przez HW Pietrzak. W komunikacie czytamy, że „obowiązkowa przedterminowa spłata wierzytelności może nastąpić (według każdorazowej oceny i decyzji Finansujących) w sytuacji utraty przez HW Pietrzak Holding S.A. uprawnienia do wykonywania lub kontrolowania wykonywania 47,57 proc. głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki, w tym uprawnienia do wyznaczania lub odwoływania wszystkich lub większości członków Zarządu FERRUM lub możliwości udzielania wytycznych dotyczących polityk operacyjnych i finansowych Spółki, przy czym zgodnie z treścią Ugód okoliczność złożenia wniosków o ogłoszenie upadłości HW Pietrzak Holding S.A. oraz ogłoszenie upadłości ww. podmiotu, nie są ani tzw. naruszeniem ani przypadkami naruszenia w rozumieniu Ugód, uprawniającymi do ich wypowiedzenia”.

- Zmiana w strukturze akcjonariatu stanowi w sposób oczywisty istotną zmianę warunków funkcjonowania każdej spółki. W przypadku porozumień długoterminowych z wierzycielami, każda istotna zmiana wymaga akceptacji ze strony instytucji finansujących. Ferrum SA nie jest tutaj wyjątkiem. Mamy jednak nadzieję, że charakter zmiany jaki miał miejsce w przypadku Ferrum SA spotka się z pozytywnym nastawieniem wierzycieli oraz szeroko pojętego rynku finansowego i zostanie przez nich zaakceptowany. Nie mamy sygnałów, aby miało być inaczej - uspokaja Konrad Miterski, prezes Ferrum.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

Ferrum SA [FER]

kurs:

3.59 PLN -0.01 (-0.28%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP