XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

IG Metall rozszerzy strajki Niemczech

IG Metall rozszerzy strajki Niemczech
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Joerg Hofmann, szef niemieckiego związku zawodowego IG Metall, zapowiedział rozszerzenie strajków ostrzegawczych w przemyśle metalowym i elektrotechnicznym przed kolejną turą rozmów taryfowych.

"Przystąpiliśmy do strajków ostrzegawczych i rozszerzymy je w nadchodzących dniach" - oznajmił Hofmann w wywiadzie dla środowego dziennika "Pasauer Neue Presse".

W Nadrenii Północnej-Westfalii ponad 20 tys. pracowników zostało wezwanych do strajku w środę - poinformował rzecznik IG Metall. Do strajków ma dojść m.in. w zakładach koncernu ThyssenKrupp. W Bawarii przerwy w pracy i wiece związkowców są planowane m.in. w zakładach Siemensa i producenta ciężarówek MAN. Strajk ostrzegawczy ma się też odbyć w fabryce Daimlera w Stuttgarcie.

W strajkach ostrzegawczych, które rozpoczęły się 8 stycznia, wzięło dotąd udział około 80 tys. pracowników.

IG Metall domaga się m.in. podwyżki wynagrodzeń o 6 proc., a także stworzenia wszystkim pracownikom możliwości tymczasowego (na okres do dwóch lat) zredukowania czasu pracy z 35 do 28 godzin tygodniowo. Pracujący na zmiany, rodzice małych dzieci oraz pracownicy, których członkowie rodzin wymagają specjalnej opieki, mieliby też otrzymać częściowe wyrównanie wynagrodzenia za okres zredukowanego czasu pracy; pracodawcy kategorycznie się temu sprzeciwiają.

Czytaj także: Największa huta w Europie coraz bliżej zmiany właściciela

Propozycja płacowa złożona związkowi IG Metall przez pracodawców przewiduje wzrost wynagrodzeń o 2 proc. i jednorazowy dodatek w wysokości 200 euro. Pracodawcy domagają się też możliwości wydłużenia czasu pracy. Ostrzegają, że zaakceptowanie możliwości skracania czasu pracy wiązałoby się dla nich z koniecznością zatrudniania dodatkowych pracowników, ale - jak retorycznie spytał szef grupy pracodawców Nordmetall, Nico Fickinger - "skąd ich wziąć, kiedy brakuje pracowników wykwalifikowanych?"

Kolejna runda negocjacji taryfowych ma się rozpocząć 11 stycznia w Badenii-Wirtembergii, gdzie mają swoje zakłady m.in. Porsche, Daimler i Bosch, 15 stycznia w Bawarii - zakłady BMW i MAN oraz 18 stycznia w Nadrenii Północnej-Westfalii - zakłady ThyssenKrupp.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: IG Metall rozszerzy strajki Niemczech

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!