Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

IGMNiR: Modzelewski się myli, odwrócenie VAT to nie unikanie podatku

Autor: wnp.pl (PIM)
27-03-2015 11:11
IGMNiR: Modzelewski się myli, odwrócenie VAT to nie unikanie podatku
fot. archiwum

Branża metali kolorowych protestuje przeciwko wyrażonej przez profesora Witolda Modzelewskiego sugestii, że odwrócenie VAT to w zasadzie ucieczka przed tym podatkiem, która spowoduje olbrzymie straty dla budżetu. Kazimierz Poznański, prezes Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu przypomina, że odwrócenie VAT to skutek skali oszustw i wyłudzań tego podatku, które całkowicie rozregulowały rynek stali, a po odwróceniu na nim VAT przeniosły się na rynki metali nieżelaznych.

Profesor Witold Modzelewski, współtwórca Instytutu Studiów Podatkowych w serwisie Onet napisał, że odwrotne obciążenie stawką VAT to w istocie ukryta forma stawki zerowej. Jego zdaniem wprowadzając takie rozwiązanie tracimy wszystkie dochody podatkowe z objętego nim asortymentu. Uznał, że to skutek lobbingu branż chcących unikać podatku. W tym kontekście wymienił stal, a wspomniał też o innych metalach, które także chciałyby znaleźć się w sferze odwróconego VAT. Modzelewski napisał, że po wydłużeniu załącznika nr 11 VAT stanie się tylko jednorazowym podatkiem od sprzedaży detalicznej, co spowoduje, że dochody budżetu spadną o 30 mld złotych.
Branża metalowa, gnębiona przez lata oszustwami podatkowymi na bardzo dużą skalę ma na ten temat nieco inne zdanie. Sprzeciw wobec wniosków Modzelewskiego wyraził Kazimierz Poznański, prezes Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu, która od lata stara się o objęcie odwróconym VAT także aluminium, ołowiu, cynku, cyny i niklu. W przesłanym redakcji stanowisku Poznański zaprotestował przeciwko wykorzystaniu takich epitetów jak „demontaż podatku” lub „poszerzanie ustawowego pola ułatwiającego wyłudzenia”.

Izba wskazuje, że Modzelewski swoim komentarzu „kwestionuje odwrócone obciążenie VAT jako takie, faktycznie uznając, że jest to sposób na wyłudzenia VAT, a nie remedium na te wyłudzenia, a także sugeruje, że skutkiem odwróconego obciążenia VAT jest faktycznie brak opodatkowania VAT (ukryta stawka 0%).”

Poznański zauważa, że zarówno budżet państwa, jak i branża metali nieżelaznych dotkliwie odczuwają dziś negatywne skutki występowania na masową skalę wyłudzeń VAT na rynku aluminium, ołowiu, cynku, cyny i niklu. Przypomina także, że odwrócenie VAT nie jest wynalazkiem polskich lobbystów. „Kluczową rolę mechanizmu odwróconego obciążenia VAT w walce z procederem wyłudzeń tego podatku w pierwszej kolejności podkreśla Komisja Europejska, która wprowadziła w lipcu 2013 r. możliwość uproszczonego stosowania tego narzędzia w ramach tzw. Mechanizmu Szybkiego Reagowania (ang. Quick Reaction Mechanism). W uzasadnieniu wskazano, że „niezależnie od ewentualnych średnioterminowych negatywnych skutków ubocznych, [mechanizm odwróconego obciążenia VAT] okazał się skutecznym narzędziem w powstrzymywaniu nadużyć (w szczególności oszustw karuzelowych), w przypadku gdy ukierunkowany był na niektóre konkretne sektory.” (Komunikat Komisji Europejskiej z 30 lipca 2012 r. – 2012/0205 (CNS)C7-0260/12)” - napisano w komunikacie IGMNiR.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 964 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP