PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

IGMNiR nie zgadza się na podwyżki opłat za składowanie odpadów

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
24-09-2010 10:46

- Rażące podwyższenie opłat za składowanie odpadów w stosunku do branży produkcji i recyklingu metali nieżelaznych nie przyniesie efektów - uważa Kazimierz Poznański, prezes Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu. - Będzie miało charakter wyłącznie fiskalny.

Izba Gospodarcza Metali Nieżelaznych i Recyklingu przedstawiła swoje uwagi do projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie opłat za umieszczenie odpadów na składowisku.
- Proponowany projekt rozporządzenia zakłada zrównanie stawek opłat za różne odpady niebezpieczne, zrównanie stawek opłat za odpady niebezpieczne ze stawkami za odpady komunalne, opakowaniowe i mechanicznej obróbki odpadów oraz drastyczne podniesienie stawek opłat (w pewnych przypadkach nawet o 660 proc.!) - mówi Kazimierz Poznański, prezes Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu.- Wysoce rażące podwyższenie opłat za składowanie odpadów w stosunku do branży produkcji i recyklingu metali nieżelaznych nie przyniesie efektów. Będzie miało charakter wyłącznie fiskalny, drastycznie pogarszając sytuację konkurencyjną w stosunku do konkurentów zagranicznych, którzy według naszej wiedzy - takich opłat nie ponoszą (np. w Niemczech).

W opinii IGMNiR Ministerstwo Środowiska przy dokonanej ocenie skutków wzrostu stawek opłat popełniło kardynalny błąd w założeniu, że zostanie osiągnięty cel w postaci spadku ilości odpadów kierowanych na składowiska. W przypadku odpadów przemysłowych, a w szczególności odpadów z przemysłu wydobywczego, proponowane rozwiązania nie mają w pełni charakteru racjonalnego, a tym samym motywującego do poszukiwania skutecznych rozwiązań na zagospodarowani odpadami inne niż składowanie. Wprowadzenie proponowanego rozporządzenia doprowadzi do tego, że składowane odpady, które zostały objęte opłatą nie będą poddawane dalszemu odzyskowi, bo będzie to już nieopłacalne.

Projekt rozporządzenia nie podaje w uzasadnieniu logicznych propozycji działań, poza narzuceniem dodatkowych bardzo dotkliwych opłat.

- Dlatego wnioskujemy o ponowne przeanalizowanie projektu rozporządzenia pod kątem zwolnienia z opłaty lub ewentualnie objęcie symboliczną opłatą za składowanie odpadów zwłaszcza z przeróbki rud, które ze względów technologicznych, przed ich możliwym odzyskiem, muszą być kierowane na składowisko - mówi K.Poznański.- Proponujemy również dokonać podziału odpadów niebezpiecznych na dwie grupy i podnieść stawki opłat za składowanie tylko dla tych odpadów, dla których podwyżka mogłaby przynieść rzeczywiste korzyści ekologiczne zgodnie z uzasadnieniem zawartym w projekcie RRM.

Jak dodaje K.Porębski trzeba również zwrócić uwagę na fakt, że proponowany projekt rozporządzenia odnosi się do ustawy, która będzie wkrótce nieaktualna. Trwają bowiem prace nad nową ustawą o odpadach, która zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego powinna wejść w życie do 12 grudnia 2010 roku. Nowa ustawa odpadowa może określać inne przesłanki i zasady klasyfikacji opłat dla składowanych odpadów.

KOMENTARZE (14)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 390 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP