Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Import wyrobów stalowych regulatorem cen

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
22-02-2008 11:35
Import wyrobów stalowych regulatorem cen

Krajowa gospodarka zużyła około 11,8 mln ton wyrobów stalowych w 2007 roku. Huty zwiększyły produkcję o ok. 7 proc., ale o ponad 25 proc. wzrósł też import stali, stanowiący już prawie 60 proc. krajowego zużycia. Z kolei eksport w minionym roku był wyższy w porównaniu do 2006 roku o około 1 mln ton i przekroczył 5 mln ton. Ujemne dla Polski saldo obrotów z zagranicą wynosi blisko 3 mld euro.

- Import w gruncie rzeczy nie jest zły - uważa Robert Wojdyna, prezes Polskiej Unii Dystrybutorów Stali.- W pewnym sensie hamuje działania producentów zmierzające do podwyżki cen.
Z danych Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej (HIPH) wynika, że ubiegłoroczna produkcja stali przekroczyła w Polsce 10,6 mln ton. Systematycznie rośnie import, który na koniec ubiegłego roku wyniósł blisko 8 mln ton, wobec 6,5 mln ton wyrobów w 2006 roku.

Jak szacuje HIPH ponad dwie trzecie importu pochodzi z krajów Unii Europejskiej, ale coraz więcej stali na polski rynek trafia z Chin i Rosji. Nasila się również import wyrobów z Turcji- głównie prętów żebrowanych - który wzrósł ponad 10-krotnie.
- Uważam, że statystyki dotyczące importu są nie do końca prawdziwe - dodaje R. Wojdyna. - Bo czy importem można nazwać import z hut należących do koncernu ArcelorMittal, który jednocześnie ma huty na polskim rynku? Myślę, że nie. Jest to natomiast uzupełnienie przez tego samego producenta określonego asortymentu wyrobów, których brakuje na rynku.

Według HIPH zakończenie w minionym roku strategicznych inwestycji w polskich hutach spowoduje, że coraz większa część dostaw będzie realizowana z krajowej produkcji, hamując tym samym wzrost importu.

Import wyrobów na polski rynek być może się nasila, ale zdaniem R.Wojdyny jest to sztuczny proces. Dlaczego? ArcelorMittal wybudował nowoczesną walcownię w Krakowie, która nie osiągnęła jeszcze pełnych zdolności produkcyjnych i wykorzystuje tylko jedną trzecią swych możliwości. Jednocześnie Komisja Europejska zgadzając się na budowę nowej walcowni, nakazała zamknąć starą walcownię.

- Okazuje się, że na rynku brakuje wyrobów płaskich - dodaje R.Wojdyna. - Nowa walcownia - która nie pracuje na pełnych obrotach - nie jest w stanie dostarczyć na rynek potrzebnej ilości wyrobów. Firmy zaczynają więc szukać towaru za granicą. Mamy zatem sytuację sztucznego popytu na rynku. Oczywiście opóźnienie w dojściu do pełnych zdolności produkcyjnych krakowskiej walcowni sprawi, że na rynku pojawi się bardzo dużo wyrobów z importu. ArcelorMittal chcąc temu zapobiec posiłkuje się wewnętrznym importem ze swoich hut, ale czy zdąży?

Jak podkreśla R. Wojdyna zupełnie inną kwestią jest import stali budowlanej. Obecnie producenci z zagranicy oferują swoje wyroby po wyższych niż u nas cenach. Import jest zatem niewielki. Jeśli jednak ruszą inwestycje w budownictwie zwiększy się zapotrzebowanie a stal budowlaną. Wtedy magazyny szybko zostaną opróżnione i należy się liczyć z tym, że ceny stali budowlanej wkrótce wzrosną.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP