Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Infrastruktura poprawia wyniki Vistalu

Autor: wnp.pl (PIM)
19-05-2015 19:57
Infrastruktura poprawia wyniki Vistalu
Fot. (mat. pras. Vistal)

Dwudziestoprocentowy wzrost przychodów grupy to wypadkowa sporego spadku w segmencie marine&offshore i przewyższający ją wzrost przychodów segmentów Infrastruktura oraz Budownictwo. Zysk netto wzrósł o ponad dwie trzecie.

Grupa Vistal wypracowała w pierwszym kwartale tego roku przychody wynoszące 39mln zł, wyższe o 22,4 proc. rok do roku. Dużą dynamiką odznaczał się segment infrastruktury, którego przychody wzrosły o 66 proc., głównie dzięki poprawie koniunktury na rynkach zagranicznych, z których pochodzi 68 proc. przychodów segmentu. Zanotował przychody na poziomie 55,152 mln zł. Jego udział w łącznych przychodach grupy wzrósł z 47 proc. rok wcześniej do 63 proc.
Infrastruktura to obecnie najbardziej perspektywiczny segment. - Wzmacniamy także naszą obecność na rynkach zagranicznych realizując głównie projekty infrastrukturalne - mosty, ale także stopniowo rozwijając działalność w obszarze budownictwa specjalistycznego, czego przykładem jest wytwarzanie i montaże kontenerowych modułów hotelowych. Kraje skandynawskie realizują wieloletnie programy rozwoju infrastruktury - mówi Ryszard Matyka, prezes Vistalu. W rozszerzeniu obecności na skandynawskich rynkach ma pomóc szwedzka spółka zależna w Göteborgu, która rozpoczęła działalność w kwietniu tego roku.

Segment Infrastruktura nie jest jednak liderem wzrostu. Znacznie mocniej rozpędza się segment budownictwa przemysłowego, kubaturowego i hydrotechnicznego, którego przychody wzrosły aż o 118,3 proc. Na razie jednak to najmniejszy segment działalności (poza segmentem Inne) o przychodach wysokości 10,827 mln zł.

Mocny spadek, bo aż o 39,8 proc., zanotował segment marine&offshore. To jednak sytuacja przewidywana przez zarząd. To konsekwencja spowolnienia na rynku offshore oil&gas, związanego ze spadkiem cen ropy na światowych rynkach, a także przesunięcia się w czasie rozpoczęcia realizacji nowych projektów w tym segmencie. Przychody segmentu wyniosły 18,296 mln zł. Grupa jest w trakcie ofertowania i negocjacji kolejnych kontraktów z tego obszaru.

Zyski EBIT i EBITDA wzrosły odpowiednio o 4,4 proc. (do 6,371 mln zł) i 8,6 proc. (do 10,06 mln zł). Zysk netto wzrósł o 71,6 proc. i wyniósł 5,7 mln zł. Rentowność netto wzrosła o 1,9 p.p., osiągając w pierwszym kwartale poziom 6,6 proc.

Portfel podpisanych umów Grupy na koniec pierwszego kwartału 2015 miał wartość 251,7 mln zł, co oznacza wzrost o 17 proc. rdr. - Podpisaliśmy w ostatnim czasie wiele znaczących umów m.in. na realizację mostu na drodze S51, Mostu Gdańskiego w Warszawie czy budowę części nośnej odbudowywanego Mostu Łazienkowskiego – powiedział Ryszard Matyka. Grupa negocjuje kolejne kontrakty o łącznej wartości 217,5 mln zł.

Łączna wartość zaplanowanych na rok 2015 inwestycji to 12,3 mln zł, z czego w I kwartale 2015 roku zostały zrealizowane inwestycje o wartości 3,4 mln zł. Grupa planuje m.in. rozbudowę zakładu i wykup gruntów w Czarnej Białostockiej, modernizację zakładu w Czarnej Białostockiej, wyposażenie nowej wytwórni na Nabrzeżu Indyjskim, wdrożenie systemu ERP oraz budowę nowej linii cynkowania oraz malarni proszkowej w Liniewie.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP