Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Inwestowanie w pracowników to priorytet dla pracodawców

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
30-06-2011 11:42
Inwestowanie w pracowników to priorytet dla pracodawców

- Starzejący się pracownicy to problem sektora stalowego nie tylko w Polsce, ale także w Europie - mówi dla portalu wnp.pl Adam Ditmer, przewodniczący Sekretariatu Metalowców NSZZ Solidarność.

W sektorze stalowym od połowy 2000 roku systematycznie rośnie udział pracowników w przedziale wiekowym 51-60 lat w całkowitej liczbie osób zatrudnionych. Analizując strukturę wieku pracowników sektora hutniczego na przestrzeni ostatnich lat wyraźnie widać, że kadra się starzeje. Coraz większa liczba osób przechodzi z grupy wiekowej 41-50 lat do grupy wiekowej 51-60 lat. Ten trend będzie się utrzymywał w najbliższych latach.
- Starzejący się pracownicy to problem sektora stalowego nie tylko w Polsce, ale także w Europie - ocenia Adam Ditmer, przewodniczący Sekretariatu Metalowców NSZZ Solidarność. - Szacuje się, że średnia wieku w roku 2050 w przemyśle stalowym będzie wynosiła ponad 50 lat.

Dlatego już teraz trzeba się zastanowić, jak rozwiązać problem luki pokoleniowej i jak zapewnić optymalny - pod kątem kwalifikacji - dobór pracowników w poszczególnych zakładach. Tym bardziej, że liczba odchodzących na emerytury pracowników będzie się systematycznie zwiększała w nadchodzących latach.

To właśnie dlatego szkolenia zawodowe i podnoszenie kwalifikacji zawodowych powinny stać się kwestią priorytetową zarówno dla pracodawców jak i dla związków zawodowych.

- Średnia wieku w ArcelorMittal Poland wynosi obecnie 46 lat - przyznaje Sanjay Samaddar, prezes zarządu i dyrektor generalny ArcelorMittal Poland. - Najbardziej doświadczeni pracownicy w najbliższych latach zaczną odchodzić na emerytury.

Aby umożliwić transfer wiedzy w firmie, w spółce ArcelorMittal Poland prowadzone są intensywne działania rekrutacyjne oraz kontynuowany jest program intermentoringowy „Akademia Talentów”, który pozwala młodszym hutnikom czerpać wiedzę od pracujących w hucie specjalistów.

Na początku czerwca zakończono pierwszą edycję tego programu, podczas gdy druga tura Akademii już trwa. Jak dodaje Sanjay Samaddar transfer wiedzy to obecnie jedno z największych wyzwań w obszarze HR.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP