Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

ISD Huta Częstochowa: NSZZ Solidarność i zarząd huty doszli do porozumienia

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
30-06-2009 09:53
ISD Huta Częstochowa: NSZZ Solidarność i zarząd huty doszli do porozumienia

Udało się osiągnąć kompromis, choć rozmowy nie były łatwe - mówi dla portalu wnp.pl Marek Lisowski, przewodniczący Organizacji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność ISD Huty Częstochowa.

Zarząd huty przedstawił związkom zawodowym pewne propozycje mające pomóc w przetrwaniu kryzysu na rynku stali.
- Każdy ze związków działających w hucie podejmował wczoraj decyzję. Solidarność podjęła uchwałę zobowiązującą nasz związek do podpisania propozycji zarządu. Udało się osiągnąć kompromis, choć rozmowy nie były łatwe. Zaakceptowaliśmy propozycję zarządu dotyczącą wcześniejszych emerytur.

Z kolei z naszej strony zaproponowaliśmy, by karta hutnika wypłacana była raz w roku, a nie co miesiąc. Byłaby to swego rodzaju pożyczka dla pracodawcy ze strony pracowników. Myślę, że to uczciwa propozycja, pozwalająca pracodawcy zgromadzić środki finansowe. Pracownik otrzyma pieniądze, tyle, że później. Wcześniej zarząd proponował wstrzymanie premii, na co nie wyraziliśmy zgody. Premii - mającej uznaniowy charakter- raczej by nie oddano, a karta hutnika jest świadczeniem gwarantowanym.

Ponadto wynegocjowaliśmy korzystne warunki postojowego. Nie chcieliśmy, by nadal obowiązywał zapis, zgodnie z którym pracownik ma prawo do wypłaty postojowego rzędu 60 procent od kwoty wynagrodzenia. Dlatego zaproponowaliśmy, by ten procentowy udział - gwarantowany przez kodeks pracy i układ zbiorowy - zwiększyć, jeśli zaistniałaby konieczność postojowego.

W sytuacji wprowadzenia ograniczeń w pracy pracownik otrzyma obecnie 80 procent wynagrodzenia, a nie 60 procent, jak dotąd.

Czy Pana zdaniem wprowadzone zmiany przyczynią się do poprawy sytuacji w hucie?

- Chcielibyśmy, by koszty kryzysu nie ponosiły wyłącznie walcownia i stalownia huty. Chcemy rozłożyć ten ciężar na wszystkie wydziały, na każdego pracownika. Dlatego nasze propozycje zmierzały w takim kierunku, by z jednej strony pracodawca mógł zaoszczędzić, ale też pracownik nie był poszkodowany.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP