PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Izba Gospodarcza Metali Nieżelaznych: potrzeba zmiany przepisów

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
14-02-2008 11:32
Izba Gospodarcza Metali Nieżelaznych: potrzeba zmiany przepisów

W opinii Izby nowe procedury prawne wprowadzone w zasadach międzynarodowego przemieszczania odpadów użytecznych, ograniczają skalę produkcji i efektywność procesów przetwórczych polskich przedsiębiorców.

Dotyczy to, między innymi, złomów metali nieżelaznych oraz złomów ze stali, zaliczanych do odpadów użytecznych, a stanowiących surowce wtórne do procesów przetwórczych.
- Problemy związane z międzynarodowym obrotem towarowym złomami metali sygnalizujemy kolejnym rządom i Komisjom Gospodarki Sejmu - podkreśla Roland Stasiak, prezes zarządu zarządu Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych. - Dotychczas nie znalazły jednak pozytywnych rozstrzygnięć. Polska jest obecnie jedynym krajem w Unii Europejskiej do którego przywóz i import złomów metali, objętych Zielonym Wykazem Odpadów, nie odbywa się na zasadach swobodnego obrotu towarowego.

Jak zauważa R. Stasiak przemysł metali nieżelaznych w Polsce, po akcesji do Unii Europejskiej, odczuwa negatywne skutki przyjętych rozwiązań prawnych w zakresie międzynarodowego obrotu złomami metali. Złomy metali nieżelaznych łatwo wypływają poza granice kraju, natomiast ich pozyskanie z zagranicy staje się coraz trudniejsze przy silnej konkurencji światowej. Handlowi partnerzy zagraniczni nie chcą czekać i ponosić skutków wydłużania procedur w dostawach i finansowaniu. Sprzedają złomy tym, którzy je szybko odbierają i regulują należności.

Potwierdzają to dane statystyczne GUS-u. Przywóz złomów miedzi w 2002 roku wynosił 6000 ton, natomiast w 2005 roku 6150 ton. Wywóz złomów miedzi stanowił 27000 ton w 2002 roku i 46500 ton w 2005 roku. W 2006 roku import złomów Cu, do jednostek gospodarczych przemysłu metali nieżelaznych, wyniósł zaledwie 530 ton, przy utrzymującym się wywozie z kraju ponad 40 000 ton. W tym samym czasie niedobór rzeczowych potrzeb przemysłu na złomy miedzi wzrósł z 23 000 ton do 40 000 ton. Podobnie kształtuje się sytuacja w złomach aluminium, w których deficyt potrzeb rocznych zwiększył się z 16 000 ton do 44 000 ton.

- Pogorszenie końcowych wyników, mierzone zyskiem netto, przy aktualnie wysokim poziomie cen na metale nieżelazne, oceniamy na wielkość około 500 mln zł rocznie - dodaje R. Stasiak.- Dlatego wnioskujemy o przyspieszenie działań proceduralnych w kierunku zmiany zapisów w ,"Akcie Przystąpienia" do Unii Europejskiej, w części Środowisko Naturalne - Gospodarka Odpadami, w kierunku przyjęcia norm unijnych. Wnioskujemy też o zmianę przepisów wewnętrznych w kierunku zniesienia, wprowadzonej do 2012 roku dodatkowej - administracyjnej kontroli zagranicznego przywozu i importu złomów metali.
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 691 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP