Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Izostal zarabia na inwestycjach w gazownictwie

Autor: wnp.pl (PIM)
21-03-2013 11:43
Izostal zarabia na inwestycjach w gazownictwie
fot. PTWP

Prace przy programie rozbudowy sieci przesyłowej gazu pozwoliły Izostalowi znacznie zwiększyć przychody i zyski w roku 2012. Przewidziane na kolejne lata inwestycje pozwalają liczyć na dalszy rozwój firmy.

Poprzedni rok, mimo pogorszenia się koniunktury gospodarczej w kraju był dla Izostalu bardzo dobry ze względu na znaczne inwestycje w segmencie przesyłu gazu. Z jednym z głównych inwestorów na tym rynku - spółką Gaz-System zawarto umowy na dostawę 297 km rur o wartości 253 mln PLN, co stanowi 47 proc. rur izolowanych z puli objętej przez operatora gazociągów. Na podstawie zawartych jesienią kontraktów Izostal ma już także znaczący portfel zamówień od tej spółki na pierwsze półrocze tego roku. Kontrakty na sprzedaż rur z osprzętem dla PGNiG przyniosły Izostalowi przychody w wysokości co najmniej 70 mln PLN.
Przychody za ubiegły rok wyniosły 459,421 mln PLN, a więc były o 76,9 proc. wyższe niż w roku 2011. Wzrosły jednak także koszty sprzedaży, m.in. dlatego, że Gaz – System buduje gazociągi na północy kraju, co generuje wyższe koszty transportu rur. Zysk netto wypracowany w roku 2012 wyniósł 20,306 mln PLN, a więc był wyższy od zysku netto z roku 2011 o 6,1 proc.

Na taki wynik wpływ miał także wzrost aktywów trwałych, na który składały się głównie nakłady inwestycyjne, przede wszystkim poniesione na dokończenie budowy centrum badawczo – rozwojowego. Na jego realizację Izostał otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Gospodarki na kwotę 7,26 mln PLN. Centrum Badawczo – Rozwojowego Technologii i Produktów Stalowych, które ma pracować także na rzecz innych spółek grupy kapitałowej Stalprofil oraz firm zewnętrznych. Dzięki pracom centrum badawczo – rozwojowego Izostal wprowadził już na rynek nowy rodzaj izolacji. Teraz centrum pracuje m.in. nad nowymi technologiami wykorzystywanymi przy izolowaniu rur wiertniczych służących do wydobycia gazu łupkowego, a także oferuje usługi badawcze.

Na ten rok Izostal planuje zainwestowanie w majątek rzeczowy 7,71 mln PLN. Najważniejszą tegoroczną inwestycją ma być budowa magazynu rur stalowych nieizolowanych.

Według zarządu firmy perspektywy na ten rok są także bardzo dobre, co wynika z dalszych inwestycji w rozwój sektora energetycznego, w tym rozbudowę infrastruktury przesyłowej. - Rok 2012 był rokiem przełomowym pod względem inwestycji infrastrukturalnych w polskim gazownictwie. Inwestycje te realizowane przez Gaz-System nakładają na Polskę ogromne wyzwanie. W połowie 2014 roku oddany do eksploatacji ma zostać Gazoport w Świnoujściu wraz z podłączeniem do niego aktualnie budowanych sieci przesyłowych. W dostawach rur izolowanych dla Gaz-System S. Izostal odegrał kluczową rolę. Na program obejmujący 850 km Izostal dostarczył i dostarcza 400 km. Jest to tzw. pierwszy etap dostaw. Kolejnym etapem realizowanym od roku 2014 będzie program dostaw około 1000 km rur izolowanych – przedstawia perspektywy firmy Marek Mazurek, prezes zarządu Izostalu.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

IZOSTAL [IZS]

kurs:

5.60 PLN -0.02 (-0.36%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP