Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

J. Bernhard, prezes Stalprofilu: prognozy dla sektora stali są korzystne

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
09-12-2010 11:19
J. Bernhard, prezes Stalprofilu: prognozy dla sektora stali są korzystne

- Część firm zdecyduje się na specjalizację działalności i wejście w niszowe a przy tym rentowne obszary - mówi dla portalu wnp.pl Jerzy Bernhard, prezes zarządu Stalprofilu SA. - Stalprofil realizuje taką właśnie strategię.

Jakich zmian należy oczekiwać na rynku dystrybucji wyrobów stalowych?
Można przypuszczać, że firmy dystrybucyjne, które wyszły z kryzysu obronną ręką, i które nie miały problemów finansowych, będą przejmować mniej zasobne podmioty. Część firm zdecyduje się na specjalizację działalności i wejście w niszowe a przy tym rentowne obszary. Stalprofil realizuje taką właśnie strategię.

Istotne jest to, że firmy dystrybucyjne nie rezygnują z inwestycji. Budują centra serwisowe i zakłady produkcyjne, poszerzają ofertę handlową i zwiększają zakres usług. Tym samym zwiększają swą konkurencyjność.

ArcelorMittal podpisał przedwstępną umowę kupna polskich aktywów Cognora. Czy pana zdaniem koncern ArcelorMittal będzie dążyć do zwiększenia udziałów na rynku dystrybucji?

Trudno przewidzieć, jaką strategię będzie realizował koncern ArcelorMittal, jeśli chodzi o rynek dystrybucji. Nie wiadomo, czy będzie rozbudowywał składy czy zbrojarnie. Ewentualnie zakupione aktywa Cognora uzupełniłby dotychczasową sieć serwisową i dystrybucyjną ArcelorMittal.

To oczywiste, że duże koncerny stalowe będą zainteresowane zwiększeniem swych udziałów w rynku dystrybucji. W mojej ocenie na rynku jest miejsce dla wszystkich. Są bowiem obszary rynku, gdzie duży koncern nie dotrze.

Jakimi wynikami zakończy ten rok Stalprofil?

Ten rok będzie dla firmy korzystny. Wyniki po trzech kwartałach są dodatnie, także czwarty kwartał będzie na plusie. Okres I-IX 2010 r. okazał się dla Grupy Kapitałowej Stalprofil udany pod względem wolumenu i wartości sprzedaży oraz osiągniętych wyników finansowych (zysk netto Grupy wzrósł o 112 proc. do kwoty 22 139 tys. zł). Grupa odnotowała wzrost wolumenu sprzedaży podstawowych towarów i produktów w porównaniu z okresem I-IX 2009 r. W ramach segmentu stalowego uzyskano wzrost wolumenu sprzedaży wyrobów hutniczych ogółem o 37 proc., natomiast w segmencie infrastruktury sieci przesyłowych Izostal SA - wiodąca spółka z tego segmentu - zwiększyła wartość sprzedanej izolacji o 20 proc.

W segmencie handlu, przetwórstwa i działalności usługowej na rynku stalowym wartość przychodów ze sprzedaży wypracowanych w okresie I-IX 2010 r. była o 40 proc. wyższa niż w analogicznym okresie 2009 r., a zysk brutto na sprzedaży okazał się wyższy o 87 proc. Również w segmencie infrastruktury sieci przesyłowych udało się przekroczyć wartość sprzedaży uzyskaną w okresie I-IX 2009 r. (wzrost o 26 proc.).

Jak zapowiada się przyszły rok dla rynku stalowego?

Prognozy dla sektora stali są korzystne, biorąc pod uwagę zapowiadany wzrost produkcji przemysłowej. Pozytywne jest to, że ruszyły inwestycje infrastrukturalne, co zwiększy popyt na stal. Niepokoić mogą zapowiedzi podwyżek cen surowców - rud żelaza, węgla i złomu. Sądzę jednak, że nie dojdzie do drastycznych wahań cen, raczej należy się spodziewać korekty.

Rozmawiała: Renata Dudała

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

STALPROFIL SA [STF]

kurs:

13.40 PLN 0.02 (0.15%)

Notowania | Analiza techniczna


Cognor S.A. [COG]

kurs:

1.80 PLN -0.01 (-0.55%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP