Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jak wyeliminować patologię w handlu złomem

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
16-12-2010 10:29
Jak wyeliminować patologię w handlu złomem

Według szacunków do 10 mld zł rocznie liczą straty państwa na oszustwach podatkowych związanych z handlem złomem.

- Z nieoficjalnych szacunków warszawskich urzędników skarbowych wynika, że szara strefa zarabia na obrocie złomem około 10 mld zł rocznie - mówi Tomasz Olkiewicz, radca prawny i współwłaściciel spółki doradztwa podatkowego, kancelarii MDDP w Warszawie. - To spora strata dla skarbu państwa, jeśli wziąć pod uwagę, że dotyczy jedynie oszustw w obszarze handlu złomem.
Istniejące w Polsce mechanizmy zapobiegawcze nie są w stanie rozwiązać narastającego problemu patologii złomowej. Organa ścigania prowadzą śledztwa, urzędnicy skarbowi rozliczne kontrole. Jednak w opinii Kazimierza Poznańskiego, prezesa Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu, te działania nie są w stanie wyeliminować nadużyć podatkowych w nieszczelnym krajowym systemie. Ale może to zrobić rozwiązanie systemowe - wprowadzenie do ustawy o podatku od towarów i usług tzw. mechanizm revers charge. Odwrotne obciążanie VAT-em nakłada obowiązek rozliczania podatku na nabywcę, a nie na sprzedającego. Projekt od 2 lat czeka na akceptację ministerstwa. Co istotne - recepta jest sprawdzona, skutecznie wytrąciła niebezpieczne narzędzie z rąk oszustów w wielu krajach Europy, m. in. na Węgrzech, Litwie, w Austrii, Rumunii, Bułgarii, Słowacji, Hiszpanii, Francji, Słowenii i we Włoszech. Od przyszłego roku będą ją stosować Niemcy, Czesi i Estończycy.

Oznacza to, że szarą strefę wykluczą wszyscy sąsiedzi Polski, którzy prowadzą z nami handel złomem (import z Rosji, Ukrainy i Białorusi jest obarczony zaporowym cłem i przez to nieopłacalny).

- Tymczasem szara strefa handlujących złomem w Polsce ma się szczególnie dobrze - dodaje Kazimierz Poznański. - Nieuczciwe firmy przyciąga dostępność złomu, jego wysoka wartość i nieszczelność systemu podatkowego. Ofiarą pada skarb państwa lub rzetelni przedsiębiorcy.

Jak zauważa Poznański, nieuczciwi handlowcy z powodzeniem stosują sprawdzone przez lata mechanizmy. Zawyżają wartość złomu, mnożąc zarobki "słupów" na zwrocie wygórowanej stawki podatku. Dokonują fikcyjnych sprzedaży z "pustymi" fakturami, które są dla nich podstawą do wyłudzenia zwrotu podatku. Organizują "transakcje karuzelowe", w których nieświadomi pośrednicy sprzedają podstawionym firmom wielokrotnie sprowadzany do kraju ten sam towar. "Słupy" znikają, inkasując przedtem wielokrotną wartość VAT-u.

W czerwcu 2010 roku ABW zatrzymała na Śląsku siedmioosobowy gang, który w ciągu kilku miesięcy naraził skarb państwa na stratę ok. 120 mln zł. Fikcyjny obrót złomem oszacowano na ponad pół mld zł.

- Jako jedyne w regionie państwo bez zabezpieczenia staniemy się mekką dla nieuczciwych firm - dodaje Kazimierz Poznański. - Stąd apel Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu oraz Izby Przemysłowo-Handlowej Gospodarki Złomem do Ministerstwa Finansów i parlamentu o zmianę przepisów.

Czytaj także: Apel o bat na VAT - czyli jak w metalach uniknąć miliardowych stratSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP