Jak zarobić na złomie, w dodatku fikcyjnym

Jak zarobić na złomie, w dodatku fikcyjnym
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Obrót fikcyjnym złomem i gigantyczne wyłudzenia podatku VAT - wśród oszustów zapanowała nowa moda. Śledztwo dotyczące widmowego złomu prowadzi niemal każda większa prokuratura w Polsce. Płocka także.

Wszystko zaczęło się w Płońsku. Policja wspierana przez kontrolę skarbową zainteresowała się mieszkańcem podpłońskiej wsi. Mężczyzna nie był typem rekina biznesu, większość czasu spędzał pod budką z piwem. Policjantom i urzędnikom podejrzane wydało się, że nagle założył własną firmę, która obracała milionami złotych - poinformowała "Gazeta Wyborcza".

Przeprowadzona w firmie kontrola wykazała, że właściciel firmy handluje złomem metali kolorowych. Kupuje go i sprzedaje na tony.

- Okazało się jednocześnie, że firmy sprzedające złom mężczyźnie były fikcyjne - mówi "Gazecie" osoba związana ze śledztwem. - Istniały tylko na papierze, podobnie zresztą jak sam złom. Prawdziwe były za to firmy, które ten widmowy metal od naszego bohatera kupowały.

W międzyczasie złomiarski potentat spod Płońska zniknął. Wydano za nim list gończy. Jakiś czas później, gdzieś w Polsce, wpadł w końcu w ręce policji. - Wyjaśniał, że pewnego dnia zjawiło się u niego dwóch nieznanych mężczyzn - dodaje rozmówca "Gazety". - Namówili go na założenie firmy. I przywozili faktury do podpisu.

Na czym dokładnie polegał przestępczy proceder? Prowadzący śledztwo (wydział śledczy płockiej prokuratury i lokalny oddział Centralnego Biura Śledczego) nie chcą jeszcze o tym mówić, czekają na wyniki kontroli skarbowej odbiorców fikcyjnego złomu. - Pewne jest jednak, że chodzi o wyłudzenia podatku VAT - mówi osoba związana ze śledztwem. - Złom przechodził przez szereg firm-słupów, stale zwiększając swą objętość. Firmy na samym końcu łańcuszka obracały sumami rzędu 40 mln zł.

Na koniec złom trafiał na eksport albo na rzekome przetworzenie do hut. W jednym i w drugim przypadku państwo zwraca podatek właścicielom złomu. Łatwo można obliczyć, że wyłudzenie mogło sięgać kilkunastu milionów złotych - wyjaśnia "Gazeta".

Fikcyjny obrót złomem to nowa moda wśród oszustów. Zapewne dlatego z badań rynku wynika, że Polska podobno eksportuje więcej złomu niż Chiny.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jak zarobić na złomie, w dodatku fikcyjnym

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!