Jerzy Bernhard, Stalprofil: prognozy na 2012 r.

Jerzy Bernhard, Stalprofil: prognozy na 2012 r.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wszystkie wskaźniki potwierdzają, że w 2012 r. zużycie stali będzie rosło, choć powoli. Perspektywy są zatem całkiem dobre, chociaż na pewno nie osiągniemy poziomu produkcji z rekordowego 2007 r. - mówi Jerzy Bernhard, prezes zarządu Stalprofilu SA

Czego branża stalowa może oczekiwać po roku 2012?

- Wszystkie wskaźniki potwierdzają, że zużycie stali będzie rosło, choć powoli. Perspektywy są zatem całkiem dobre, chociaż na pewno nie osiągniemy poziomu produkcji z rekordowego 2007 roku. Generalnie rynek stali się stabilizuje, a długoterminowe prognozy koniunktury są korzystne. Także dla Grupy Kapitałowej Stalprofilu. Nasza strategia, polegająca na dywersyfikowaniu działalności oraz inwestowaniu w spółkach zależnych, okazuje się sprawdzoną metodą. Spodziewamy się dobrych wyników, zarówno w 2011 jak i przyszłym roku. Staramy się wyprzedzać kryzys.

Co, pana zdaniem stanowi zagrożenie dla rynku?

- Dużym problemem dla sektora stalowego mogą się okazać kierunki podaży. Można się bowiem spodziewać zwiększonej oferty z Dalekiego Wschodu, kierowanej na rynek europejski. Ta oferta może okazać się dużo tańsza, wręcz dumpingowa.Tym samym może dojść do zamieszania, jeśli chodzi o ceny wyrobów stalowych. Tym bardziej, że europejscy producenci ograniczają produkcję.

Co może zmienić na europejskim rynku stali przystąpienie Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO)?

- W obecnej sytuacji rynkowej raczej nic się nie zmieni. Jednak w przyszłości Rosja może stanowić potencjalne zagrożenie dla europejskiego rynku. Z całą pewnością wzrośnie konkurencja.

Czy limity CO2 przesądzą o konkurencyjności sektora stalowego?

- Na pewno. W moim przekonaniu limity hamują konkurencyjność. Ograniczają rozwój nie tylko hutnictwa, ale całej polskiej gospodarki. Wiadomo, że mamy energetykę opartą na węglu i w tym, zakresie nic się nie zmieni. Wiadomo też, że bez inwestycji nie da się zejść z emisją CO2. Z drugiej strony jeśli zapotrzebowanie na energię wzrośnie, tym samym zwiększy się emisja CO2. Firmy będą musiały za to zapłacić. A zatem będzie to dla nich dodatkowy podatek.

Zagraniczni producenci stali - w obawie przed nadciągającą kolejną falą kryzysu - ograniczają moce produkcyjne. Taka sama sytuacja ma miejsce także na polskim rynku. Koncern ArcelorMittal Poland prawdopodobnie w styczniu 2012 r. wygasi jeden z wielkich pieców pracujących w Dąbrowie Górniczej.

- Szkoda, że koncern, który jest przygotowany do tego by stać się znaczącym ośrodkiem produkcji stali w tej części Europy, nie wykorzystuje tej szansy. Polska może być ważnym ośrodkiem produkcji stali, ale polityka zarządu koncernu ArcelorMittal i uwarunkowania zewnętrzne - takie jak spowolnienie europejskiej gospodarki - powodują, że tak nie jest.

Co stanowi szansę dla rozwoju rynku?

- Rynek polski nadal pozostaje atrakcyjny dla zagranicznych producentów. Można się zatem spodziewać, że w najbliższym czasie zainteresowanie nim wzrośnie. To już jest widoczne. Polskim rynkiem interesują się firmy stalowe ze Wschodu, Europy Południowej, Azji Środkowej i Dalekiego Wschodu. To oznacza także, że wzrośnie konkurencja.

Niewątpliwie szansą dla rynku jest skala inwestycji infrastrukturalnych realizowanych w Polsce. Jest jednak pewna uwaga. Inwestycje zasilane z funduszy unijnych wymagają też zaangażowania środków własnych, a tych zaczyna brakować. To dotyczy nie tylko zadań realizowanych przez firmy, ale także przez gminy. Niepokojące jest to, że w krajach ościennych ograniczono wydatki na inwestycje. To może przenieść się także na nasz rynek.

Rozmawiała: Renata Dudała
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jerzy Bernhard, Stalprofil: prognozy na 2012 r.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!