Wystartowała największa impreza biznesowa Europy Centralnej

Wystartowała największa impreza biznesowa Europy Centralnej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W poniedziałek rozpoczął się w Katowicach VII Europejski Kongres Gospodarczy. Wezmą w nim udział liczące się postaci świata gospodarki i polityki, które zabiorą głos w najbardziej istotnych dla Polski i Europy sprawach. Program obejmuje w ciągu trzech dni ponad 110 sesji i wiele wydarzeń towarzyszących.

Kilka ostatnich lat mocno dało się we znaki globalnej gospodarce. Jak by mało było największego od siedmiu dekad kryzysu, to równie nieprzewidywalne były i polityka, i rozwój technologiczny. Dość wspomnieć, ze dziś Europa stanęła wobec dwóch poważnych geopolitycznych kryzysów - wojny na Ukrainie i zagrażającego południu Europy powstania Państwa Islamskiego. A jednocześnie widzimy, jak łupkowa rewolucja postawiła na głowie rynek surowcowy, a to wszystko w trakcie procesu zmiany globalnego układu sił gospodarczych. Wydarzenia biegną coraz szybciej i każda chwila na refleksję, wymianę poglądów, wydaje się być bezcenna. Europejski Kongres Gospodarczy będzie ku temu znakomitą okazją.

O czym będą dyskutować uczestnicy Kongresu? Ważnych tematów nie zabraknie. Skala wyzwań, przed jakimi stoi obecnie Europa, w tym Polska sprawia, że te ponad 110 debat wydaje się wręcz skromną liczbą.

Jednym z najpilniejszych wyzwań, z jakimi muszą się zmierzyć europejscy politycy i przedsiębiorcy, to przywrócenie w Europie szybkiego wzrostu gospodarczego. W tym kontekście nie jest zaskoczeniem, że otwierająca Kongres sesja będzie poświęcona planowi inwestycyjnemu zaproponowanemu przez szefa Komisji Europejskiej, Jean-Claude Junckera, który znany jest pod hasłem „300 mld euro dla nowej Europy”. Będzie wiec okazja do dyskusji o tym, czy to realne zamierzenie, na ile ten plan może pobudzić wciąż liżącą rany po kryzysie Europę i wreszcie: jakie bodźce przydałyby się jeszcze do rozruszania gospodarki.

Naturalną konsekwencją pytań, jakie padną podczas tej debaty będą kolejne sesje z pierwszego dnia Kongresu.

Uczestnicy wydarzenia będą więc szukali odpowiedzi na pytania, jaka powinna być optymalna rola państwa w gospodarce - tu zapewne będziemy świadkami kolejnego starcia miedzy zwolennikami interwencjonizmu państwowego i wizji państwa jako kreatora procesów gospodarczych, a tymi którzy uważają, że najlepsze co może zrobić państwo to nie przeszkadzać i ograniczyć się do roli regulacyjnej. I to dobrze - bo każda wymiana argumentów przybliża do optymalnego rozwiązania.

Kolejne wyzwanie: jak zwiększyć konkurencyjność europejskiej gospodarki i sprawić, by stała się ona bardziej innowacyjna. To temat szczególnie istotny w Polsce - podczas EEC 2015 będzie mu poświęconych kilka sesji - ale i wyzwanie stojące przed Europą. Nasz kontynent w ostatnich latach traci na znaczeniu na globalnej mapie gospodarczej - innowacyjność staje się więc nie tyle luksusem, a koniecznością i dyskusja o praktycznych aspektach tego zagadnienia z pewnością nie będzie stratą czasu. W Polskim przypadku - efektem tej (i wielu innych debat) będzie odpowiedź na pytanie o nowy model polskiego rozwoju gospodarczego i szanse na dokonanie kolejnego cywilizacyjnego skoku.

Wreszcie pojawią się niezmiennie ważne pytania o politykę energetyczną UE, z jednej strony w kontekście tworzonej unii energetycznej, z drugiej restrykcyjnej polityki klimatycznej. Jak pogodzić hasła o reindustrializacji Europy (a wygląda na to, że teza iż to przemysł może być stabilnym filarem europejskiej gospodarki znajduje coraz większe zrozumienie) z ambitnymi i wyśrubowanymi normami redukcji gazów cieplarnianych. To ważne dylematy, bo dotyczą konkurencyjności europejskiej gospodarki w szybko zmieniającym się świecie. W tym szerszym - europejskim kontekście - nie zabraknie również szczegółowych debat dotyczących wzywań stojących przez polską energetyką.

Rola jaką Europa odgrywa i jaką może odgrywać w świecie to kolejny wiodący wątek katowickiego Kongresu. Wymiana doświadczeń które rynki mogą być szczególnie atrakcyjne dla europejskiej gospodarki mogą być szczególnie interesujące dla polskich przedsiębiorców - rodzime firmy, choć w ostatnich latach imponująco zwiększyły swoją aktywność na zagranicznych rynkach, to - przynajmniej w porównaniu z bardziej rozwiniętymi sąsiadami - wciąż jeszcze są na progu zagranicznej ekspansji. Afryka, Chiny, Indie - to tylko niektóre potencjalnie atrakcyjne rynki, których specyfika będzie omawiana podczas trzech dni katowickiej imprezy.

Ważne tematy zapowiadają dobrą dyskusję. Jednak zagwarantować ją mogą tylko jej uczestnicy. I z tym w Katowicach nie będzie problemu. Swój udział w sesjach zapowiedziała europejska i nie tylko polityczno-biznesowa czołówka.

Przewodnicząca Komisji Unii Afrykańskiej, czterech komisarzy Unii Europejskiej, europarlamentarzyści, kilkudziesięciu ministrów i wiceministrów z całego świata oraz prezesi największych firm, eksperci i biznesmeni - dają rękojmię kompetencji.

Trudno wymienić wszystkich kilkuset uczestników debat, ale o jego wadze świadczy fakt, że inauguracyjne wystąpienie wygłosi na nim prezydent RP Bronisław Komorowski, dla którego - jak pokazują jego ostatnie inicjatywy ustawodawcze (ordynacja podatkowa, wsparcie dla innowacji) - kwestie gospodarcze są istotną sprawą.

Dość wspomnieć, że dzięki EEC pierwszą wizytę w Polsce złoży przewodnicząca Komisji Unii Afrykańskiej Nkosazana Clarice Dlamini-Zuma. Unię Europejską będą reprezentować komisarze: Elżbieta Bieńkowska, komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP, Miguel Arias Cañete, komisarz UE ds. działań w dziedzinie klimatu i energii, Jyrki Katainen - wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, komisarz UE ds. miejsc pracy, wzrostu, inwestycji i konkurencyjności; Carlos Moedas - komisarz UE ds. badań, nauki i innowacji oraz Markku Markkula - przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów.

Jeżeli dodamy do tego prominentnych przedstawicieli strony polskiej: m. in. b. prezydent Lech Wałęsa, wicepremier Janusz Piechociński, minister skarbu Włodzimierz Karpiński, minister nauki Lena Kolarska-Bobińska, szef rady gospodarczej przy premierze Janusz Lewandowski czy b. premier i b. szef PE Jerzy Buzek - i polityków zagranicznych jak były prezydent Niemiec Horst Kohler, mer Kijowa Witalij Kliczko, Rokas Masiulis, minister energetyki Litwy, Ivan Mikloš były słowacki wicepremier czy Mankeur Ndiaye, minister spraw zagranicznych Senegalu - do tego czołówkę przedstawicieli biznesu, jak Jan Kulczyk, Herbert Wirth czy Adam Purwin i ekonomistów jak Leszek Balcerowicz czy Witold Orłowski widzimy, że kwietniowe trzy dni w Katowicach dadzą solidny materiał do późniejszych przemyśleń.

Relacje na bieżąco od godz. 10 w poniedziałek na portalach wnp.pl i eecpoland.eu

Dowiedz się więcej o programie Europejskiego Kongresu Gospodarczego
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wystartowała największa impreza biznesowa Europy Centralnej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!