Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kanadyjski projekt KGHM może pochłonąć ponad 5,2 mld zł

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
14-01-2016 09:32
Kanadyjski projekt KGHM może pochłonąć ponad 5,2 mld zł
Fot. PTWP

Miedziowy koncern zakończył prace nad aktualizacją studium wykonalności projektu Ajax. Budowa kopalni miedzi, złota i srebra w pobliżu miasta Kamloops w kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska pochłonie około 1,307 mld dol.

Projekt zakłada osiągnięcie średniej rocznej produkcji miedzi i złota w koncentracie na poziomie 58 000 ton miedzi i 125 000 uncji złota. Okres życia kopalni obliczono na 18 lat. W tym czasie poziom produkcji srebra będzie zmienny i jedynie część uzyskanego metalu w koncentracie będzie spełniać kryteria handlowe.
Parametry inwestycyjne projektu, przed opodatkowaniem, kształtują się na poziomie: 429 mln USD NPV przy 8 proc. stopie dyskonta, 13,4 proc. IRR. W wariancie bazowym inwestycja zwraca się po około sześciu i pół roku.

Wstępne nakłady inwestycyjne zostały oszacowane na poziomie 1 307 mln dol. (o równowartości 5 237 mln zł, wg kursu średniego Narodowego Banku Polskiego dla USD/PLN z 13 stycznia 2016 r.) i są one skutkiem wprowadzenia kilku istotnych zmian technologicznych mających na celu zwiększenie odzysku metali w fazie przerobu, zmniejszenie kosztów operacyjnych i ograniczenie wpływu na środowisko (m.in. zmiany w systemach wstępnego kruszenia i systemach transportu rudy, rozwiązaniach technologicznych zastosowanych w  zakładzie przeróbczym i składowisku odpadów flotacyjnych).

Gotówkowy koszt produkcji C1 obliczono na poziomie 1,37 dolara na funt. Budowa kopalni potrwa dwa i pół roku od momentu rozpoczęcia budowy. Harmonogram budowy i data pierwszej produkcji koncentratu miedzi zostanie ustalona po otrzymaniu niezbędnych pozwoleń.

Ekonomia projektu została wyznaczona przy założeniu długoterminowych cen miedzi, złota i srebra na poziomie: 3,21 dol.  za funt dla miedzi, 1 200 dol. za uncję złota i 16 dol. za uncję dla srebra (ze zmiennymi cenami metali w krótkim terminie).

Dariusz MalinowskiSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP