KE grozi negatywną decyzją ws. pomocy dla stoczni

KE grozi negatywną decyzją ws. pomocy dla stoczni
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komisja Europejska ostrzegła w czwartek, że jeśli polski rząd w "bardzo krótkim czasie" nie przedstawi planów ratowania Stoczni Gdynia i Szczecin, będzie musiała wydać negatywną decyzję w sprawie udzielonej im przez rząd pomocy publicznej.

"Na podstawie informacji, które mamy obecnie, KE nie ma wyboru, tylko rozpocząć przygotowania decyzji o zwrocie pomocy przez Stocznie Gdynia i Szczecin" - oświadczył na konferencji prasowej rzecznik KE ds. konkurencji Jonathan Todd. Może to oznaczać upadłość tych dwóch zakładów.

"Jeśli polskie władze przedstawią w bardzo krótkim czasie wiarygodne i konkretne rozwiązania, które będą natychmiast wdrożone, by zapewnić długoterminową rentowność obu stoczni, oczywiście przeanalizujemy je, przed podjęciem decyzji" - podkreślił.

To reakcja na kłopoty z prywatyzacją obu stoczni. W połowie maja firma Amber, która uczestniczyła w negocjacjach dotyczących zakupu akcji Stoczni Gdynia i udziałów Stoczni Szczecińskiej Nowa, wycofała się z uczestnictwa w tych inwestycjach. Twierdziła, że byłyby one nierentowne.

Ale kolejne ostrzeżenie KE dotyczy trzeciej polskiej stoczni, Gdańsk - jedynej, którą udało się sprywatyzować. Jej właścicielem jest ukraiński Donbas. Todd ogłosił, że polski rząd ma niecały miesiąc na dostarczenie informacji o restrukturyzacji tego zakładu - w przeciwnym razie także jemu grozi negatywna decyzja w sprawie pomocy publicznej.

26 maja KE wysłała do Polski list z żądaniem udzielenia wyczerpujących informacji w ciągu miesiąca. "Jeśli nie dostaniemy informacji dotyczących restrukturyzacji Stoczni Gdańsk, KE będzie musiała ocenić sytuację na podstawie informacji, które ma obecnie" - powiedział rzecznik.

Zaznaczył, że kwota udzielonej stoczniom pomocy jest trudna do określenia, ale ujawnił, że otwierając przed trzema laty postępowanie, KE szacowała ją na ok. 5 mld złotych.

Todd powtarzał w czwartek, że cierpliwość KE jest już na wyczerpaniu. "1 czerwca minie trzecia rocznica otwarcia przez KE formalnego postępowania w sprawie pomocy dla trzech polskich stoczni - powiedział. - Wiele terminów przedstawienia planów restrukturyzacji nie zostało już dochowanych".

Podkreślił, że KE oczekuje "czegoś bardzo konkretnego bardzo niedługo".

"Jeśli polskie władze chcą się spotkać z panią komisarz (ds. konkurencji Neelie Kroes - PAP), to oczywiście jesteśmy otwarci, ale oczekiwalibyśmy, że takie spotkanie przyniesie nowe, konkretne szczegóły wiarygodnych planów restrukturyzacji" - dodał Todd.

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak wyraził w czwartek nadzieję, że uda się do końca czerwca sprywatyzować Stocznie Gdynia i Szczecin. Jego zdaniem, to poprzedni rząd Jarosława Kaczyńskiego zaniedbał procesy przekształceń w stoczniach, do czego był zobowiązany umowami z Komisją Europejską.

W środę wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik powiedział posłom z sejmowej komisji skarbu, że szuka inwestorów między innymi poprzez wysyłanie zaproszeń do składania ofert. Pierwsze oferty dla stoczni w Gdyni powinny wpłynąć do 2 czerwca - powiedział. Inwestorów dla stoczni szczecińskiej poszukuje Agencja Rozwoju Przemysłu, która wraz z należącą do niej Korporacją Polskie Stocznie, jest właścicielem stoczni.

Zobacz także: Grad: MSP i rząd zdeterminowane dokończyć prywatyzację stoczni

Pawlak: prywatyzacja stoczni Gdynia i Szczecin możliwa do końca czerwca

Komisja Europejska: "kolebki Solidarności" o krok od bankructwa

Prezes Stoczni Szczecińskiej "z dużym dystansem" do doniesień z KE


×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE grozi negatywną decyzją ws. pomocy dla stoczni

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!