KE: nowe postępowania antydumpingowe ws. stali z Chin

KE: nowe postępowania antydumpingowe ws. stali z Chin
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komisja Europejska wdrożyła w piątek postępowania antydumpingowe w sprawie trzech importowanych z Chin produktów stalowych. Postanowiła także nałożyć tymczasowe cła antydumpingowe na import blachy walcowanej na zimno z Chin i Rosji.

Decyzje te zapadły w chwili, gdy sektor stalowy w UE alarmuje, że zalewająca unijny rynek subsydiowana stal z Chin zagraża unijnemu hutnictwu.

Nowe postępowania antydumpingowe dotyczą sprowadzanych z Chin rur stalowych bez spawu, ciężkich płyt oraz blachy walcowanej na gorąco. Jeśli KE uzna, że produkty te importowane są do UE po zaniżonych cenach, to wprowadzi cła antydumpingowe, aby chronić europejski przemysł przed skutkami nieuczciwego handlu.

Aktualnie w UE obowiązują środki antydumpingowe na import 37 produktów stalowych, a Komisja prowadzi dziewięć postępowań antydumpingowych dotyczących tego sektora.

"Sektor stalowy stoi obecnie w obliczu wielu wyzwań. Instrumenty ochrony handlu nie mogą rozwiązać wszystkich tych problemów, ale Komisja Europejska sięga po narzędzia, którymi dysponuje, aby zapewnić równe warunki gry. Nie możemy pozwolić na to, by nieuczciwa konkurencja zagrażała naszemu przemysłowi" - oświadczyła unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem.

Wprowadzone w piątek tymczasowe cła antydumpingowe na blachę walcowaną na zimno wynoszą od 13,8 proc. do 16 proc. na produkty sprowadzane z Chin oraz od 19,8 proc. do 26,2 proc. w przypadku importu z Rosji.

W ubiegłym tygodniu ministrowie odpowiedzialni za sprawy gospodarcze z Niemiec, Polski, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Belgii i Luksemburga zwrócili się do KE o podjęcie działań mających zaradzić kryzysowi na rynku stali, który związany jest z dumpingowymi cenami stosowanymi przez Chiny. W liście wezwali oni Komisję do zreformowania unijnych instrumentów ochrony handlu.

15 lutego w Brukseli pracodawcy i pracownicy sektora stalowego mają manifestować przeciwko chińskim cenom dumpingowym, a także przeciw przyznaniu temu krajowi statusu gospodarki rynkowej.

EUROFER szacuje, że w ciągu ostatnich 18 miesięcy przywóz chińskiej stali do UE podwoił się, prowadząc do utraty wielu miejsc pracy w Europie. Według związku roczna nadwyżka produkcyjna Chin wynosi 400 mln ton, czyli mniej więcej trzy razy więcej niż całkowity popyt na stal w UE; sięga on 155 mln ton.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE: nowe postępowania antydumpingowe ws. stali z Chin

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!