Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

KGHM nadal solidnie zarabia

Autor: wnp.pl (DM)
12-11-2015 19:12
KGHM nadal solidnie zarabia
Fot. PTWP (Piotr Myszor)

Zysk netto KGHM Polska Miedź. po 9 miesiącach 2015 roku wyniósł 1 mld 675 mln zł. Byłby znacząco wyższy, gdyby nie m.in. Tauron - przyznała spółka.

Wpływ na ten wynik miały między innymi dokonanie odpisów z tytułu utraty wartości aktywów w kwocie 194 mln złotych - w tym głównie z tytułu utraty wartości akcji Tauron Polska Energia w trzecim kwartale bieżącego roku, a także wyższy o 72 mln złotych poziom podatku dochodowego wynikający głównie z wprowadzonego w 2015 roku podatku od zagranicznych spółek kontrolowanych.
- Wpływ na poziom wyniku netto w KGHM International miała wysokość amortyzacji, która wzrosła o 287 mln złotych, głównie z tytułu wyższej produkcji w kopalni Robinson oraz nakładów związanych z udostępnianiem obszarów wydobywczych podlegających rozliczeniu w czasie, a także jednorazowa wypłata premii, w wysokości 72 mln złotych, związana z wcześniejszym wykupem obligacji przez KGHM – wyjaśnia Jarosław Romanowski, pierwszy wiceprezes zarządu, odpowiedzialny w nim za finanse. – Z kolei na wyniki Sierra Gorda istotny wpływ miał spadek notowań metali – miedzi o 18 procent, srebra o 17 procent, a molibdenu aż o 41 procent w stosunku do analogicznego okresu roku 2014. Trzeba również pamiętać o tym, że kopalnia jest w fazie rozruchu, co zawsze generuje wyższe koszty – podkreśla Romanowski.

EBITDA wrosła o 4 procent w relacji do 3 kwartałów 2014, i wyniosła 3 mld 252 mln złotych. Wzrost ten wynika przede wszystkim z obniżenia kosztów produkcji miedzi.

To co szczególnie może cieszyć spółkę to wzrost produkcji miedzi ekwiwalentnej o 12 proc. w relacji do 3 kwartałów 2014 roku. Jest to rezultatem wyników produkcyjnych osiągniętych w KGHM Polska Miedź oraz KGHM International i Sierra Gorda.

- W KGHM Polska Miedź nastąpiło zwiększenie produkcji miedzi oraz złota, nieco niższa była produkcja srebra - informuje Herbert Wirth, prezes zarządu KGHM Polska Miedź. - W KGHM International wzrost związany jest z wyższymi wynikami produkcyjnymi w kopalni Robinson, zarówno w zakresie miedzi, jak i metali szlachetnych. To rezultat poprawy wydajności i doskonalenia technologii wzbogacania rud a także eksploatacji rudy o wyższej zawartości metali. Sierra Gorda konsekwentnie z kwartału na kwartał zwiększa wolumeny produkcji zarówno miedzi jak i molibdenu – dodaje szef miedziowego potentata.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP