PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

KGHM odpisze prawie 0,5 mld dolarów. Powód...

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
08-02-2016 18:03
KGHM odpisze prawie 0,5 mld dolarów. Powód...

Zakład KGHM w Sierra Gorda.

Fot. PTWP (Dariusz Malinowski)

Z powodu miedziowej dekoniunktury nasz metalowy potentat pod koniec ubiegłego roku zdecydował się przeprowadzić testy na utratę wartości aktywów. Teraz podał ich wyniki, zagraniczne inwestycje straciły sporo na wartości.

Jak tłumaczy spółka głównym czynnikiem powodującym utrzymywanie się kapitalizacji giełdowej KGHM na dzień kończący rok obrotowy 2015 znacznie poniżej wartości bilansowej aktywów netto było otoczenie makroekonomiczne, w szczególności kształtowanie się cen surowców na relatywnie niskim poziomie.
Testy na utratę wartości objęły zarówno krajowe jak i zagraniczne aktywa produkcyjne Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź.

Jak czytamy w komunikacie spółki „dla celów przeprowadzonych testów wartość odzyskiwalna została ustalona w oparciu o analizę zdyskontowanych przepływów pieniężnych generowanych przez poszczególne aktywa, w której wzięto pod uwagę m.in. aktualne ścieżki rynkowych prognoz cenowych poszczególnych surowców, długoterminowe prognozy wolumenów produkcji, aktualne informacje o zasobności złóż, zweryfikowane nakłady inwestycyjne oraz realizowane działania efektywnościowe”.

Testy na utratę wartości w zakresie krajowych aktywów produkcyjnych wykazały brak konieczności dokonania odpisów aktualizujących wartość bilansową. Korzystnym czynnikiem ograniczającym wpływ relatywnie niskich cen surowców na wycenę aktywów polskich jest znaczne osłabienie złotego względem dolara amerykańskiego.

W odniesieniu do jednostkowego sprawozdania finansowego KGHM Polska Miedź za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2015 r. przeprowadzone testy wskazały na zasadność ujęcia odpisu w kwocie 1 052 mln PLN z tytułu utraty bilansowej wartości udziałów w spółce holdingowej posiadającej pośrednio 100 proc. udziałów w KGHM International Ltd.

W odniesieniu do skonsolidowanego sprawozdania finansowego KGHM Polska Miedź SA za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2015 r. przeprowadzone testy wskazały na zasadność ujęcia następujących odpisów, po uwzględnieniu efektu podatkowego (kwoty podano w dol. wraz z równowartością w złotówkach przeliczoną według kursu średniego NBP na dzień 31 grudnia 2015 r.):

I tak spółka zdecydował się dokonać:

• odpis w kwocie 266 mln USD (1 038 mln PLN) z tytułu utraty bilansowej wartości inwestycji w Sierra Gorda SCM,

• odpis w kwocie 85 mln USD (331 mln PLN) z tytułu utraty bilansowej wartości aktywów kopalni Zagłębia Sudbury,

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP