KGHM: podatek od kopalin wiąże się z ryzykiem generowania ujemnych wyników

KGHM: podatek od kopalin wiąże się z ryzykiem generowania ujemnych wyników
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wprowadzenie podatku od wydobycia miedzi i srebra wiąże się z istotnym ryzykiem generowania przez KGHM ujemnych wyników finansowych, gdyby doszło do obniżenia cen metali na światowych rynkach - poinfomował zarząd KGHM.

"Wprowadzenie podatku wiąże się z istotnym ryzykiem generowania przez spółkę ujemnych wyników finansowych w rezultacie obniżenia cen metali w ramach cyklu koniunkturalnego branży. Historyczna symulacja podatku dla wyników KGHM z ostatnich 4 lat obniżyłaby rentowność grupy o 5,3 mld zł" - napisał zarząd KGHM w raporcie "Analiza ekonomicznych skutków proponowanego projektu ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin".

Zarząd KGHM zwraca uwagę, że struktura formuły podatkowej wprowadza obszary cenowe, dla których pomimo wzrostu ceny miedzi, jej produkcja byłaby nieopłacalna. Jest to przedział od 35 do 53 tys. zł/tonę miedzi.

Zarząd KGHM ocenia też, że wprowadzenie podatku spowoduje spadek atrakcyjności inwestycyjnej spółki. Może spowodować istotnie niższą przewidywalność wyników finansowych oraz poziomu przyszłych dywidend, a także ograniczenie nakładów inwestycyjnych oraz perspektyw budowy wartości przez ekspansję międzynarodową i nabywanie nowych złóż poza granicami Polski.

KGHM ocenia, że wprowadzenie tego rozwiązania spowodowałoby wzrost kosztów finansowania o około 100-200 punktów bazowych. Zwiększenie ryzyka kredytowego wynikałoby z wyższego ryzyka generowania ujemnych wyników finansowych.

Spółka ocenia, że wprowadzenie tego podatku w takiej formule ograniczy możliwości skutecznego zarządzania ryzykiem rynkowym.

"Po wprowadzeniu podatku realizacja wypracowanej polityki ochrony przed dekoniunkturą i efektywnego zarządzania ryzykiem rynkowym zostanie znacząco ograniczona, jeśli nie uniemożliwiona" - napisano w raporcie.

"Zaproponowana w projekcie ustawy formuła podatkowa, która ogranicza potencjał osiąganych zysków przy rosnących cenach metali powoduje, że wachlarz instrumentów finansowych, jakie Spółka będzie mogła wykorzystać w działaniach hedgingowych zostanie istotnie ograniczony" - dodano.

Wprowadzenie tego podatku w opinii KGHM miałoby wpływ także na ograniczenie zatrudnienia w branży na skutek zamknięcia potencjalnie nierentownych zakładów.

Spółka podała, że proponowana formuła podatku spowoduje gwałtowny wzrost obciążeń podatkowych KGHM (o 520 mln zł) po nieznacznym nawet przekroczeniu cen miedzi i srebra określonych w I progu podatkowym.

W opinii KGHM formuła podatku nie odzwierciedla wzrostu kosztów działalności, w tym w szczególności energii elektrycznej, sprawia, że zysk przedsiębiorstwa nie jest rosnącą funkcją ceny głównego produktu (w przedziale między około 33 tys. zł/t do 52 tys. tys. zł/t/).

Spółka ocenia, że wprowadzenie tego rozwiązania byłby negatywnym sygnałem dla inwestorów zagranicznych i mogłoby ograniczyć zainteresowanie polskimi przedsiębiorstwami, w tym rynkiem kapitałowym oraz przyszłymi prywatyzacjami i debiutami giełdowymi.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KGHM: podatek od kopalin wiąże się z ryzykiem generowania ujemnych wyników

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!