PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

KGHM podsumował odpisy: sięgną 5 miliardów złotych!

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
02-03-2016 18:52
KGHM podsumował odpisy: sięgną  5 miliardów złotych!

Największy, bo sięgający 3,1 mld zł, odpis przypada na Sierra Gorda.

Fot. PTWP

Z powodu miedziowej dekoniunktury KGHM przeszacował wartość swoich zagranicznych aktywów. Teraz podał ich ostateczne wyniki. Zagraniczne inwestycje straciły sporo na wartości, więcej niż jeszcze zakładano w lutym. Odpisy sięgną 5,06 mld zł.

Jak poinformowała firma w pracach nad budżetem spółki na 2016 r. dokonano aktualizacji rynkowych prognoz cenowych poszczególnych surowców, co skutkowało w szczególności zmianą prognozowanej ceny miedzi w latach 2017 - 2020.
Na niezmienionym poziomie pozostała cena miedzi prognozowana w długim terminie. Dodatkowo, zarząd spółki podjął decyzje skutkujące modyfikacją przyjętego harmonogramu projektu Victoria zlokalizowanego w Zagłębiu Sudbury.

Obecnie dokonano odpowiedniej aktualizacji testu na utratę wartości aktywów. Przy aktualizacji testu, oprócz przyjęcia aktualnych prognoz rynkowych ścieżek cenowych i harmonogramu projektu Victoria, zweryfikowano ocenę ryzyka wyrażoną w stopie dyskonta użytej do dyskontowania przepływów pieniężnych generowanych przez poszczególne aktywa. W pozostałym zakresie, dotyczącym w szczególności założeń produkcyjnych, założenia zastosowane do testów na utratę wartości nie uległy zmianie.

W odniesieniu do jednostkowego sprawozdania finansowego KGHM Polska Miedź S.A. za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2015 r. zaktualizowane testy wskazały na zasadność ujęcia odpisu w kwocie 4 854 mln zł z tytułu utraty bilansowej wartości udziałów w spółce holdingowej posiadającej pośrednio 100 proc. udziałów w KGHM International Ltd.

Czego dotyczą odpisy?

Pierwszy odpis w kwocie 787 mln dolarów (3 070 mln złotych) z tytułu utraty bilansowej wartości inwestycji w Sierra Gorda SCM,

Drugi w kwocie 240 mln dol. (936 mln zł) z tytułu utraty bilansowej wartości aktywów kopalni Zagłębia Sudbury,

Kolejny w kwocie 212 mln dol. (827 mln zł) z tytułu utraty bilansowej wartości aktywów kopalni Robinson, a ostatni w kwocie 59 mln dol. (230 mln zł) z tytułu utraty bilansowej wartości aktywów kopalni Franke.

Łączna wartość powyższych odpisów z tytułu zaktualizowanych testów na utratę wartości w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym po uwzględnieniu efektu podatkowego wynosi 1 298 mln dol. (5 063 mln zł).

Co to oznacza dla spółki? Przy okazji pierwszej informacji o odpisach nowy prezes KGHM Krzysztof Skóra powiedział, że o kondycji spółki wydobywczej i jej realnej wartości mówi przede wszystkim konkurencyjność kosztowa na tle grupy porównawczej, wykorzystywane i rozwijane nowoczesne rozwiązania technologiczne oraz portfel nowych projektów, gdyż to one świadczą o potencjale generowania zysków operacyjnych i wartości dla akcjonariuszy.

- Wierzę, że w długim terminie aktywa KGHM zrealizują zakładane zwroty z inwestycji - mówił wówczas prezes Skóra. - Naszą odpowiedzią na spadek cen produkowanych przez nas surowców są konsekwentne działania po stronie kosztowej i elastyczne podejście do planów inwestycyjnych. Spółka jest w stabilnej sytuacji finansowej gwarantującej, w obecnych warunkach, prowadzenie działalności podstawowej oraz rozwojowej w perspektywie długoterminowej - dodał.

Dariusz Malinowski

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP