KGHM przystąpił do zgorzeleckiego klastra energii odnawialnej

KGHM przystąpił do zgorzeleckiego klastra energii odnawialnej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nowe technologie z zakresu magazynowania energii, technologii fotowoltaicznych czy budowania jednostek wytwórczych planuje rozwijać KGHM w ramach zgorzeleckiego klastra energii odnawialnej.

  • Zgorzelecki Klaster Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej poszerza grono swoich członków. 
  • Celem przedsięwzięcia są  prace nad efektywnym wykorzystaniem lokalnych zasobów energetycznych w odnawialnych źródłach energii.
  • KGHM planuje wykorzystać w nim swoje kogeneracyjne doświadczenia. 


KGHM Polska Miedź S.A. przystąpił w środę do Zgorzeleckiego Klastra Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej. 

Zobacz także 1112 największych firm przemysłowych w Polsce. Jedyny taki raport w polskim internecie.

Klaster działa na terenie całego powiatu zgorzeleckiego. Zrzesza 39 podmiotów, w tym m.in. samorządy - Miasto i Gminę Zgorzelec - oraz uczelnie wyższe - Politechnikę Śląską i Politechnikę Wrocławską. Do klastra należą również lokalni przedsiębiorcy.

Celem przedsięwzięcia jest m.in. efektywne wykorzystanie lokalnych zasobów energetycznych w odnawialnych źródłach energii; poprawa efektywności energetycznej oraz realizacja projektów badawczo-rozwojowych służących rozwojowi inteligentnych sieci elektrycznych (tzw. smart grids).

Mirosław Skowron, pełnomocnik KGHM Polska Miedź S.A. ds. energetyki podkreślił, że uczestnictwo w klastrze energetycznym to kolejny krok KGHM w kierunku zwiększania bezpieczeństwa energetycznego własnego oraz regionu.

- KGHM buduje i eksploatuje własne źródła kogeneracyjne. Mamy więc doświadczenie i chcemy je wykorzystać przy budowie regionalnych układów energetycznych - powiedział Skowron.

Nowe technologie w KGHM


KGHM chce w ramach działalności w klastrze wdrażać nowe technologię z zakresu magazynowania energii, technologii fotowoltaicznych czy budowania jednostek wytwórczych.

Rzeczniczka Zgorzeleckiego Klastra Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej Agnieszka Spirydowicz mówiła wcześnie, że jednym z zadań klastra jest rozwój elektromobilności. Jedna z firm należących do klastra zakupiła pięć aut o napędzie elektrycznym. Na ich bazie ma powstać w Zgorzelcu wypożyczalnia takich samochodów.

W ramach klastra na terenie powiatu zgorzeleckiego ma powstać również instytucja, która będzie skupiać start-upy zajmujące się innowacjami energetycznymi.

- Chcemy, by były tu tworzone innowacyjne rozwiązania, jeśli chodzi o zbilansowane zarządzanie energią - powiedziała Spirydowicz.

Kolejne projekty to budowa instalacji służących do pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł. Na terenie powiatu zgorzeleckiego planowana jest m.in. budowa 21 instalacji fotowoltaicznych - każda z nich o mocy 1 MW.

Klastry dla modernizacji polskiej energetyki


Zasady funkcjonowania klastrów reguluje znowelizowana w ubiegłym roku ustawa o odnawialnych źródłach energii. Jej celem jest restrukturyzacja i modernizacja polskiej energetyki, połączona z dążeniem do osiągnięcia gospodarki niskoemisyjnej. Zgodnie z brzmieniem ustawy, obszar działania tego rodzaju klastra nie może przekraczać granic jednego powiatu lub pięciu gmin, a jego koordynatorem powinien być jeden z członków.

Powołanie klastra umożliwia dostęp do dodatkowych dotacji, w tym krajowych oraz ze środków unijnych.

Na terenie Dolnego Śląska działa łącznie już pięć tego typu przedsięwzięć. To klastry Wzgórz Strzelińskich, Ziemi Łużyckiej, Wzgórz Trzebnickich oraz Izerski. Te cztery klastry, w odróżnieniu od zgorzeleckiego, zrzeszają przede wszystkim gminy.

Czytaj także: Pierwszy w Polsce samorządowy klaster energii - idea, organizacja i pieniądze
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KGHM przystąpił do zgorzeleckiego klastra energii odnawialnej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!