XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

KGHM rozwinie zaplecze badawczo-rozwojowe

KGHM rozwinie zaplecze badawczo-rozwojowe
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

We wrześniu we Wrocławiu otwarte zostanie laboratorium, będące początkiem przedsięwzięcia KGHM Wiedza - zapowiedział w środę w Bieruniu prezes KGHM Herbert Wirth. Docelowo KGHM Wiedza ma być kompleksowym zapleczem badawczo-rozwojowym koncernu.

"We wrześniu otworzymy nową naszą stałą, powiedziałbym, gałąź: KGHM Wiedza. W naszym myśleniu jako firmy globalnej jest, aby w Rzeczypospolitej powstało centrum wiedzy, które ma odpowiadać na wszystkie potrzeby grupy kapitałowej - również tych aktywów, które są rozsiane na świecie" - powiedział Wirth podczas uroczystości otwarcia nowej linii produkcyjnej w bieruńskim zakładzie Nitroerg.

W rozmowie z PAP Wirth wyjaśnił, że chodzi o zbudowanie na bazie dzisiejszej firmy KGHM Cuprum, czyli centrum badawczo-rozwojowego z ponad 45-letnią tradycją, silnego organizmu. Miałby on odpowiadać na zapotrzebowanie w zakresie badań i rozwoju szeroko rozumianej klienteli, w tym całej korporacji - umiejąc przy tym absorbować środki Unii Europejskiej.

Wśród pól badawczych KGHM Wiedza mają znaleźć się np. laboratorium zgazowania węgla brunatnego czy "młynkownia indukcyjna" - instalacja mielenia rudy wykorzystująca poruszany przez zmienne pole trzpień (inna niż stosowane powszechnie np. młyny bębnowe). "Chcemy to testować, bo to technologia niskoenergetyczna" - zaznaczył Wirth.

Prezes uściślił też, że KGHM Wiedza ma być jedną ze strategicznych jednostek biznesowych, jakich docelowo ma być w grupie KGHM siedem.

"W ramach tego będzie przede wszystkim zabezpieczenie w sferze badawczo-rozwojowej całego koncernu, niezależnie od lokalizacji czy w Chile czy w Kanadzie. Z drugiej strony (KGHM Wiedza - PAP) ma zabezpieczyć realizację tych (zadań - PAP) wewnątrz, ale też w kooperacji np. z konsorcjum technologicznym IATI" - wskazał Wirth.

Konsorcjum Instytut Autostrada Technologii i Innowacji (IATI) utworzyło w lipcu ub. roku kilkanaście polskich uczelni technicznych oraz m.in. instytuty badawcze i firmy - poza KGHM m.in. Tauron. Celem IATI jest konsolidowanie zespołów chcących realizować duże projekty badawczo-rozwojowe, zwłaszcza unijne.

KGHM Cuprum Sp. z o.o. Centrum Badawczo-Rozwojowe należy w 100 proc. do grupy kapitałowej KGHM Polska Miedź SA. W obecnej formie działa od 1993 r., kontynuując działalność Zakładów Badawczych i Projektowych Miedzi Cuprum powołanych w 1967 r., jako jeden z zakładów Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi w Lubinie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KGHM rozwinie zaplecze badawczo-rozwojowe

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!