KGHM wyjdzie szerzej poza Polskę?

KGHM wyjdzie szerzej poza Polskę?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Interesują nas państwa stabilne politycznie, o niskim stopniu ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej oraz wysokim potencjale złożowym - mówi Herbert Wirth, prezes KGHM Polska Miedź. - Prowadzimy negocjacje z szeregiem spółek, równolegle przy współpracy z niezależnymi doradcami trwają analizy techniczne i ekonomiczne - dodaje Wirth.

KGHM kontynuuje prace przy dotychczasowych projektach Szklary, Gaworzyce-Radwanice oraz Afton-Ajax w Kanadzie. W tym roku rozpoczęto także realizację dwóch nowych projektów eksploracyjnych w Wartowicach oraz Weisswasser (Niemcy). Jednocześnie spółka analizuje możliwości inwestycyjne w nowe projekty złożowe na świecie.

Prezes poinformował również, że KGHM prowadzi zaawansowane negocjacje w sprawie kupna działającej kopalni miedzi za granicą; prawdopodobieństwo realizacji tego projektu w najbliższych dziewięciu miesiącach prezes KGHM ocenia na 80 proc. Koszt zakupu tego projektu pochłonie większość z zaplanowanych na 2011 rok środków na akwizycje, sięgających ok. 9 mld zł.

"Zdajemy sobie sprawę że kupno gotowego projektu jest drogie, ale po rozmowach z doradcami widzimy, że ta opcja jest realna, więc ten projekt jest bardzo zaawansowany" - powiedział dziennikarzom Wirth.

"Prawdopodobieństwo realizacji oceniam na 80 proc." - dodał, odpowiadając na pytanie, jakie jest prawdopodobieństwo realizacji projektu w ciągu najbliższych dziewięciu miesięcy.

"Ten projekt pochłonie większość środków, które chcemy przeznaczyć na inwestycje w 2011 roku" - powiedział dziennikarzom Wirth i wyjaśnił, że odnosi się do poziomu 9 mld zł.

Dodał, że pozostałe projekty, które są w trakcie negocjacji, nie dotyczą zakupu aktywów, które już działają, tylko są podobne do projektu Afton-Ajax.

Prezes podtrzymał też wcześniejsze zapowiedzi, że KGHM chce, aby do 2018 roku przychody z energetyki stanowiły ok. 30 proc. całości jego przychodów i dodał, że obecnie przychody z energetyki sięgają ok. 17 proc. całości przychodów KGHM.

Spółka ubiega się także o przyznanie koncesji na wydobywanie rud miedzi w pięciu obszarach górniczych. KGHM wnioskuje o przyznanie koncesji na 50 lat, czyli maksymalny okres w świetle obowiązujących przepisów (dotychczasowe 20-letnie koncesje wygasają w grudniu 2013).

W drugim kwartale tego roku miedziowa spółka zarobiła ponad 2,36 mld złotych. Potentatowi sprzyjały warunki makroekonomiczne. Czytaj więcej: Gigantyczne zyski KGHM
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!