Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kirps, Eurometal: Przemysł przyspiesza poza Europą

Autor: wnp.pl (Piotr Myszor)
13-09-2013 06:39
Kirps, Eurometal: Przemysł przyspiesza poza Europą
fot. Fotolia

Po niemal dwóch latach spadków ruszyła w górę produkcja przemysłowa w Europie. Długoterminowe prognozy nie przewidują jednak znaczącego wzrostu na tym obszarze. Co za tym idzie, nie poprawi się wyraźnie także zapotrzebowanie na stal – uważa Georges Kirps, dyrektor zarządzający Eurometal.

- Mamy za sobą prawie dwa lata spadków produkcji przemysłowej w Europie. W czerwcu po raz pierwszy od wielu miesięcy produkcja przemysłowa nieco wzrosła, w porównaniu z poprzednim miesiącem. Wzrost w drugiej połowie roku jest niewielki, ale już wyraźnie odczuwalny.
Nie sądzę, żeby to już oznaczało odrodzenie produkcji przemysłowej w Europie, bo długoterminowe prognozy tego nie przewidują – powiedział Georges Kirps podczas swojego wystąpienia na konferencji „Rynek stali”, zorganizowanej przez Polską Unię Dystrybutorów Stali. Wysokim poziom wzrostu obserwujemy w gospodarkach rozwijających się i będzie on szczególnie mocny w krajach, które mają surowce i źródła energii. Te kraje w kolejnych 4 – 5 latach będą szybko zwiększały produkcję przemysłową.

- Co to oznacza dla popytu na stal? Patrząc na nie na poziomie światowym nie jest źle. W porównaniu z ubiegłym rokiem spodziewamy się wzrostu na poziomie niemal 3 proc. a w porównaniu do roku 2007 zużycie jest większe o 23 proc. Kiedy jednak popatrzymy gdzie i jak się kształtuje ten wzrost popytu, widzimy że dotyczy on głównie krajów rozwijających się, które konsumują obecnie 70 proc. światowej stali – powiedział Georges Kirps.

Według szacunków firmy McKinsey najważniejszymi obszarami wzrostu będą Chiny, Indie, Brazylia i Ameryka Łacińska. Przyjmując za punkt wyjścia rok 2005 a punkt docelowy rok 202 McKinsey przewiduje wzrost o 6 proc. w Azji, a w Chinach nawet 10,1 proc., natomiast tylko o 1,5 proc. w Europie. Szacunki na przyszły rok wskazują, że w Chinach zużycie stali wzrośnie do niemal 1 miliarda ton. W Europie natomiast zużycie stali spada – zapotrzebowanie na stal w roku 2007 wynosiło 184 mln ton, a w tym roku ma spaść do 125 mln t, a więc do poziomu 68 proc. zapotrzebowania sprzed kryzysu.

Polska do niedawna była w niezłej sytuacji – podczas gdy w roku 2012 w Unii Europejskiej zużycie jawne stali spadło o 10 proc., u nas spadek wynosił 6 proc. W tym roku jednak jesteśmy poniżej unijnej średniej, wynoszącej po 5 miesiącach roku 5 proc. - w Polsce spadek wynosił 11 proc.

Podczas kolejnych wystąpień i dyskusji pojawiło się nieco bardziej pozytywnych informacji – wiele firm zauważa w ostatnich tygodniach wzrost zapotrzebowania na stal. Z drugiej strony szansy można szukać w eksporcie, zwłaszcza na wschód, bo według prognoz nasi najbliżsi sąsiedzi - Litwa, Łotwa, Estonia, Ukraina a nawet Białoruś, mogą się spodziewać w tym roku ponad trzyprocentowych wzrostów gospodarczych, podczas gdy Polska może liczyć najwyżej na 1 procent.



SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP