Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

KNF daje zielone światło ofercie Cognora

Autor: wnp.pl (PIM)
05-10-2017 13:14 |  aktualizacja: 05-10-2017 14:03
KNF daje zielone światło ofercie Cognora

Congor szuka na giełdzie 100 milionów złotych.

Fot. Andrzej Wawok

Cognor Holding chce pozyskać z giełdy od 90 do 101 mln zł na plan restrukturyzacji zadłużenia poprzez wykup obligacji. Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny spółki.

 • Grupa ma zamiar wyemitować od 25,4 do 67,3 mln akcji.
 • Oferta będzie skierowana zarówno do instytucji jak i osób prywatnych, bez oddzielnej transzy dla inwestorów indywidualnych.
 • Pozyskanie środków jest niezbędne, aby uzyskać uzgodnione z bankami finansowanie w wysokości 50 mln euro.
- Przeprowadzenie restrukturyzacji zadłużenia to strategiczny cel grupy. Szacujemy, że dzięki temu będziemy w stanie zaoszczędzić już od przyszłego roku przynajmniej 25 mln zł rocznie, które obecnie są przeznaczane na obsługę zadłużenia. Pozwoli nam to nie tylko wypracowywać wyższy zysk, ale również dzielić się nim z akcjonariuszami. Zgodnie z przyjętą właśnie polityką dywidendową będziemy rekomendować wypłatę na ten cel nie mniej niż jedną czwartą skonsolidowanego zysku netto - mówi Krzysztof Zoła, dyrektor finansowy i członek zarządu Cognor Holding.

Grupa ma zamiar wyemitować od 25,4 do 67,3 mln akcji emisji nr 11 o wartości nominalnej 1,5 zł, z wyłączeniem prawa poboru, w trybie oferty publicznej. Wyemituje także do 16 mln akcji aportowych emisji nr 12 oferowanych w ramach subskrypcji prywatnej w zamian za wkład niepieniężny PS Holdco (głównego akcjonariusza Cognor Holding S.A.) w postaci 100 proc. udziałów w kapitale zakładowym spółki Odlewnia Metali Szopienice. Wartość wnoszonego aportu wynosi 24 mln zł, co oznacza ponad 20 proc. dyskonto do wartości godziwej aportu określonej zgodnie z opinią biegłego rewidenta. Cena emisyjna akcji aportowych ma być równa cenie akcji emisji nr 11.

Spółka planuje pozyskanie w ramach oferty publicznej min. od 90 do 101 mln zł. Pozyskanie środków jest niezbędne, aby uzyskać uzgodnione z bankami finansowanie w wysokości 50 mln EUR. Środki z emisji akcji i finansowanie bankowe zostaną przeznaczone w całości na wykup zabezpieczonych obligacji wysokooprocentowanych (high-yield), wyemitowanych na rynkach zagranicznych, w kwocie nominalnej wynoszącej ok. 80,9 mln EUR. Oprocentowanie finansowania bankowego oparte jest na stawce WIBOR lub EURIBOR plus marża na poziomie rynkowym dla tego typu transakcji. Dla porównania, obecne oprocentowanie obligacji typu high-yield, które mają zostać spłacone, wynosi 12,5 proc. w skali roku.

Zgodnie z obowiązującym harmonogramem roadshow i bookbuilding potrwają do 12 października br. Tego samego dnia planowane jest ustalenie ceny emisyjnej oraz wstępny przydział akcji.

Oferta będzie skierowana zarówno do instytucji jak i osób prywatnych, lecz nie przewiduje oddzielnej transzy dla inwestorów indywidualnych. Inwestorom posiadającym akcje stanowiące nie mniej niż 0,3 proc. kapitału zakładowego spółki na dzień publikacji prospektu emisyjnego przysługuje prawo pierwszeństwa w objęciu akcji nowej emisji.

Jeśli wszystkie akcje w ofercie zostaną objęte przez inwestorów, będą stanowić 42,2 proc. podwyższonego kapitału zakładowego spółki i uprawniać do takiej samej liczby głosów na walnym zgromadzeniu.
Podobał się artykuł? Podziel się!

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

Cognor S.A. [COG]

kurs:

1.57 PLN 0.02 (1.29%)

Notowania | Analiza technicznaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

35 179 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

735 047 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP