Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Koksownia Zabrze zamknęła ubiegły rok na plusie

Autor: wnp.pl (AH)
01-02-2010 15:30
Koksownia Zabrze zamknęła ubiegły rok na plusie

Kombinat Koksochemiczny "Zabrze" SA w Zabrzu zamknął z dodatnim wynikiem finansowym ubiegły rok. W 2009 roku kombinat osiągnął około 20 mln złotych zysku netto. - To efekt wprowadzonego rok temu pakietu działań antykryzysowych – podkreśla prezes Kombinatu Zdzisław Trzepizur.

Początek roku 2009 nie zapowiadał się tak optymistycznie dla kombinatu. Kiedy na przełomie 2008/2009 roku załamała się koniunktura na koks spółka wpadła w spore tarapaty. Pierwszy kwartał ubiegłego roku Kombinat zakończył około 12 mln stratą. Potem było już jednak lepiej. W kwietniu sytuacja zaczęła się poprawiać, dzięki wprowadzonemu na początku roku pakietowi działań antykryzysowych.
Przyjęty przez zarząd spółki w styczniu 2009 roku pakiet działań antykryzysowych zakładał w pierwszej kolejności drastyczne obniżenie o około 40 procent wielkości produkcji koksu we wszystkich zakładach spółki. Plany z poziomu około 1,1 mln ton koksu kombinat zredukował do poziomu nieco ponad 630 tys. ton. Równolegle obniżono zapasy surowców oraz wstrzymano realizację wszystkich zaplanowanych inwestycji. Zamiast, podobnie jak w latach poprzednich, przeznaczyć na inwestycję 150-200 mln złotych, postanowiono wydać niecałe 30 mln złotych. Środki te praktycznie w całości przeznaczono na dokończenie modernizacji koksowni "Radlin".

Niezwykle istotnym elementem pakietu było porozumienie podpisane ze związkami zawodowymi, które zakładało zamrożenie podwyżek płac (do momentu osiągnięcia dodatniego wyniku finansowego) oraz blokadę przyjęć nowych pracowników do spółki.

- To była bardzo odpowiedzialna postawa związków zawodowych, która przyczyniła się m.in. do sukcesu w postaci dodatniego wyniku finansowego – podkreśla prezes spółki Zdzisław Trzepizur.

Już po czterech miesiącach od wprowadzenia pakietu działań antykryzysowych spółka zaczęła notować dodatnie wyniki. W lipcu udało się odrobić straty z początku 2009 roku. A w listopadzie spółka w myśl podpisanego ze związkami zawodowymi porozumienia mogła pozwolić sobie na wprowadzenie 8 procentowej podwyżki płac.

Dobry wynik finansowy był również możliwy dzięki koniunkturze na koks, która ponownie pojawiła się w ostatnim kwartale 2009 roku. Z tego też powodu zamiast zaplanowanych ponad 630 tysięcy ton koksu spółka wyprodukowała w 2009 roku 790 tysięcy ton, co stanowi około 11 procent udziału w produkcji koksu w Polsce.

W 2010 roku Kombinat Koksochemiczny "Zabrze" SA planuje wrócić do poziomu produkcji z 2008 roku (1,1 mln ton koksu). - Mamy jednak obawy, czy otrzymamy odpowiednią ilość dobrego węgla koksowego (typ 35). Niestety tego surowca zaczyna powoli brakować. Coraz częściej jesteśmy zmuszeni kupować węgiel z Czech – zwraca uwagę prezes Trzepizur.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP