Kolejka klientów po statki z płockiej stoczni

Kolejka klientów po statki z płockiej stoczni
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Centromost to jedna z największych w Europie stoczni rzecznych. Od czasu powstania w 1998 r. na majątku upadłej Płockiej Stoczni Rzecznej zbudowała już 55 statków.

- Mamy swoje pięć minut. Od dwóch lat wielkie koncerny paliwowe jak Shell, BP i Exon nie pozwalają przewozić swoich ładunków firmom, które transportują je jednokadłubowymi zbiornikowcami. A jedynie tym, które mają statki dwukadłubowe, czyli z podwójnym dnem i burtami. Chodzi o względy bezpieczeństwa - tłumaczy na łamach "Gazety Wyborczej" prezes Centromostu Andrzej Suchecki.

- Tylko na Renie do wymiany jest około tysiąca jednostek. A europejskie moce przerobowe to 70 kadłubów rocznie. Mamy więc pracę na co najmniej kilkanaście lat - dodaje.

Centromost zatrudnia 250 osób, następne 100 osób pracuje w firmach podwykonawców. Ubiegłoroczny zysk netto stoczni wyniósł 1 mln zł. Obroty i zyski Centromostu stale rosną - wylicza "GW".

Wielkie kontenerowce i tankowce firma buduje taśmowo, po kilka jednostek naraz. Kadłub - od pocięcia blach do zwodowania - powstaje w cztery miesiące. Kolejny miesiąc zajmuje malowanie.

Stocznia ma podpisane kontrakty do połowy 2009 roku. Umów mogłoby być więcej, ale Centromost decyduje się tylko na te, w których jest zapis o indeksacji cen stali.

Główni odbiorcy płockiej stoczni to Holendrzy (80 proc.), Belgowie (6 proc.), Niemcy (3 proc.), Francuzi (1 proc.). Typowy statek produkowany w płockiej stoczni kosztuje ok. 2,5 mln euro. - wylicza dziennik

Centromost realizował też zupełnie inne zlecenia. Wykonywał np. fragmenty nowego płockiego mostu, terminalu zbożowego, dok pływający czy luksusowy statek spacerowy "Ostróda" żeglujący po Kanale Ostródzko-Elbląskim.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!