PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kolejny krok w restrukturyzacji stoczni w Gdyni i Szczecinie

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
28-01-2009 18:49

– Dzisiaj nastąpiło otwarcie ofert firm, które będą wyceniały aktywa restrukturyzowanych stoczni: Gdynia oraz Szczecińskiej Nowa – powiedział dziennikarzom WNP.pl Wojciech Dąbrowski, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu SA. Spośród nich zarządca kompensacji wyłoni firmy, które dokonają wyceny majątków obydwu stoczni.

Prezes Dąbrowski zakłada, że najpóźniej w ciągu czterech tygodni firmy złożą wyceny majątku stoczni, a także zweryfikują dodatkowo stan prawny każdego aktywa wystawianego do sprzedaży. Chodzi nie tylko o nieruchomości, ale i rzeczy niematerialne, typu: patenty, rozwiązania konstrukcyjne, know-how produkcji, rozpoczęte kontrakty, itp.
Pierwsze ogłoszenia o przetargach mają się ukazać w prasie 8 marca. Później będzie biegł dwumiesięczny okres oczekiwania na złożenie ofert przez inwestorów.

W sumie wycenie podlegają tysiące składników od gruntów i budynków, na maszynach skończywszy. Warte podkreślenia są też wartości know-how i umiejętności pracowników.

– Są one na tyle cenne – stwierdził prezes Dąbrowski – że dają nam podstawę do pozytywnego myślenia o przyszłości obu stoczni. Atrakcyjne są też same warunki sprzedaży; inwestor może kupić firmy w ruchu, płacąc za same aktywa, które nie są obciążone długami.

W przetargach jedynym kryterium wyboru inwestora będzie oferowana cena. Sprzedaż składników majątkowych stoczni odbywać się będzie w otwartych, przejrzystych, bezwarunkowych, niedyskryminacyjnych i prowadzonych z zachowaniem warunków uczciwej konkurencji przetargach nieograniczonych.

Wojciech Dąbrowski, zaznaczył jednak, że światowy kryzys gospodarczy zmienił sytuację wyjściową do negocjacji. Z jednej strony spadają zamówienia na frachty i nowe statki. Ale z drugiej, to obecnie nastał dobry okres na inwestowanie, restrukturyzację i budowanie nowych podmiotów. Dla myślących „poważnie” o kontynuowaniu działalności stoczni, ich zakup będzie z pewnością atrakcyjniejszy, niż restrukturyzacja własnych zdolności wytwórczych lub ich tworzenie od nowa.

– Zainteresowanych zakupem majątku stoczni jest dużo więcej niż uprzednio w procesie prywatyzacji stoczni – pokreślił szef ARP, nie ujawniając jednak szczegółów. – Są wśród nich inwestorzy, którzy zakładają produkcję stoczniową lub wielkogabarytowych elementów metalowych. Otwarci jesteśmy również na przyjęcie ofert, które przewidują inne niż produkcyjne wykorzystanie części majątku, szczególnie na obrzeżach gruntów stoczni.

Prezes Dąbrowski powiedział też, że potencjalni inwestorzy, wśród których z pewnością jest wiele firm sondujących tylko warunki przetargu, to firmy duże i małe, z różnych a nie jednego-dwóch regionów geograficznych. Zaznaczył, że to jest bardzo początkowy etap sprzedaży majątku stoczni, zaś Agencja nadal prowadzi działania promocyjne i marketingowe, które powinny przyciągnąć kolejnych inwestorów.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 979 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP