XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Komisja Europejska o Stoczni Gdańsk

Komisja Europejska o Stoczni Gdańsk
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na wniosek europejskich komunistów, szefowie frakcji Parlamentu Europejskiego zdecydowali, że we wtorek (4.09), podczas sesji plenarnej w Strasburgu odbędzie się debata na temat Stoczni Gdańsk, od której Komisja Europejska oczekuje ograniczenia produkcji.

To będzie tylko debata, nie przewidziano przyjęcia rezolucji w tej sprawie. Weźmie w niej udział przedstawiciel Komisji Europejskiej - powiedziała PAP szefowa serwisu prasowego PE Marjory van den Broeke.

W piątek, przeciwko żądaniu Komisji Europejskiej w sprawie ograniczenia produkcji w Stoczni Gdańsk zamierzają protestować w Brukseli, przed siedzibą KE, działacze z zakładowej komisji Solidarności.

Na początku tygodnia, lider frakcji komunistycznej w Parlamencie Europejskim Francis Wurtz zaapelował, by Komisja Europejska wytłumaczyła się eurodeputowanym ze stawianych Stoczni Gdańsk żądań ograniczenia produkcji, które jego zdaniem oznaczają śmierć tego przedsiębiorstwa- symbolu.

Wurtz mówił: Ta sprawa (Stoczni Gdańskiej) ilustruje do granic absurdu ograniczoność kryteriów, które stosuje i których nadużywa niezwykle silna Dyrekcja ds. Konkurencji KE, by "regulować rynek", nie przejmując się, że może to doprowadzić do upadku tego historycznego przedsiębiorstwa, zatrudniającego 3 tys. robotników w nowym kraju UE, którego populacja doświadczyła już wielu trudności, o których wszyscy wiemy. Wurtz apelował, by Parlament Europejski wykazał solidarność z pracownikami stoczni, poprawiając nieco żałosny wizerunek Unii Europejskiej, jaki właśnie przekazała polskiemu społeczeństwu Komisja Europejska.

W lipcu br. Komisja Europejska postawiła ultimatum, dając Polsce miesiąc na przedstawienie planów redukcji mocy produkcyjnych Stoczni Gdańsk. KE żąda zamknięcia dwóch z trzech pochylni. Jeśli to nie nastąpi, gdański zakład będzie musiał zwrócić pomoc publiczną, jaką dostał od polskiego rządu po 1 maja 2004 r., czyli po przystąpieniu Polski do UE. Może chodzić o kwotę nawet 100 mln zł.

Ministerstwo Gospodarki, udzielając 20 sierpnia Komisji Europejskiej odpowiedzi, uznało, że aby Stocznia Gdańsk była rentowna, potrzebne są dwie pochylnie. Komisja wciąż analizuje przesłane przez rząd polski dokumenty, a nieoficjalnie w Brukseli mówi się, że podejmie decyzję nawet dopiero w drugiej połowie października.

W zapowiedzianym na piątek proteście, który odbędzie się w 27. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, ma uczestniczyć około 100 związkowców ze Stoczni Gdańsk. Na razie nie jest przewidziane spotkanie związkowców z Dyrekcją ds. Konkurencji KE.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Komisja Europejska o Stoczni Gdańsk

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!