Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Komisja Europejska zauważa problem wyłudzeń VAT

Autor: wnp.pl (Piotr Myszor)
13-02-2013 18:05
Komisja Europejska zauważa problem wyłudzeń VAT
Fot.PTWP

Komisja Europejska chce wspierać przemysł stalowy Unii. Już po raz trzeci przedstawiciele komisji, państw członkowskich i przemysłu zebrali się, by obradować nad zaleceniami mającymi prowadzić do rozwoju tej branży. Konkretne plany mają zostać przedstawione w czerwcu tego roku. Wśród problemów wymagających usunięcia znalazł się proceder wyłudzania VAT w handlu niektórymi produktami.

Wśród uzgodnionych propozycji była m.in. liberalizacja handlu w sektorze stalowym (według szacunków ok. 65 proc. stali znajdującej się w międzynarodowym obrocie podlega jakimś formom ograniczeń) , zmniejszenie obciążeń administracyjnych hamujących rozwój finansowania nowych technologii, poprawa funkcjonowania systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2, funkcjonowania energetyki odnawialnej i kontraktów długoterminowych na energię elektryczną. Unia chce także sprawdzać przypadki zamykania lub znacznego redukowania zakładów, a także zachęcić firmy branży stalowej do inwestowania w stosowanie najlepszych dostępnych technologii.
Zdaniem KE zakłócenia na rynku stali wprowadzają także bezpośrednie lub pośrednie formy dotowania hutnictwa w wielu krajach. Zwrócono także problemy wyłudzania podatku VAT, jako element uderzający w producentów i budżety niektórych krajów członkowskich Unii. Może się więc okazać, że zanim sprawą zdąży się zainteresować nasz rząd odpowiednie zmiany przepisów zostaną wprowadzone do unijnego prawa.

Europejska branża stalowa to około 360 000 wysoko wykwalifikowanych pracowników, wytwarzających w ponad 500 hutach 178 mln ton stali rocznie. Obrót europejskiej branży stalowej to 190 mld rocznie. Choć jak podkreśla Komisja Europejska branża stalowa naszego kontynentu należy do najbardziej efektywnych i najmniej niszczących naturalne środowisko, to ekonomiczna kondycja tego segmentu jest coraz gorsza. Na typowy układ ekonomicznej hossy i bessy nałożyły się zmiany cen rud metali i energii elektrycznej oraz nadprodukcja stali na świecie wywołana m.in. szybką rozbudową potencjału produkcyjnego hutnictwa krajów rozwijających się.

Połowa europejskiej konsumpcji stali przypada na branże budowlaną, konstrukcji stalowych i motoryzacyjną. Budownictwo i motoryzacja to jedne z branż najmocniej dotkniętych kryzysem. W październiku 2008 aktywność w budownictwie była o 18 proc. niższa niż przed kryzysem, czyli w pierwszym kwartale 2008, zaś w okresie od stycznia do listopada 2012 ilość rejestracji nowych aut osobowych spadła o 0,2 proc., natomiast dostawczych o 11,4 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Spadek popytu i problem nadwyżki produkcji może być zdaniem Komisji Europejskiej zmniejszony przez stymulowanie poprawy sytuacji kluczowych odbiorców branży stalowej, a także wspieraniu działań mających na celu przekształcenie Europy w gospodarkę o niskiej emisji dwutlenku węgla. Chodzi o rozwój energetyki odnawialnej, publicznego transportu i program rozbudowy sieci europejskiej infrastruktury Sieci Transeuropejskie.

Szczególną uwagę należałoby także poświęcić rozwijającym się sektorom, które wykorzystują stal wysokiej jakości – przemysłowi lotniczemu, budowy odnawialnych źródeł energii i energii jądrowej.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP