Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Konsorcjum Stali - rynek pozwala zwiększyć przychody

Autor: wnp.pl (PIM)
13-11-2017 12:18 |  aktualizacja: 13-11-2017 13:17
Konsorcjum Stali - rynek pozwala zwiększyć przychody

W trzecim kwartale wolumeny sprzedaży Konsorcjum Stali wzrosły o ok. 11 proc.

Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

Zwiększenie wolumenów sprzedaży i wzrost cen wpłynęły dodatnio na wyniki Konsorcjum Stali w trzecim kwartale roku. Po trzech kwartałach niższy od ubiegłorocznego jest wynik netto, ale zdaniem spółki to przede wszystkim rezultat wysokiego wyniku sprzed roku, wysokiej bazy porównawczej.

 • W trzecim kwartale wolumeny sprzedaży wzrosły o ok. 11 proc.
 • Przychody zwiększono o 27,1 proc. a wynik EBITDA o 28,6 proc.
 • Od początku roku przychowy wzrosły o 23,7 proc., ale EBITDA spadła o 10,9 proc.
Przychody grupy Konsorcjum Stali ze sprzedaży wyniosły 405,749 mln zł. Stanowi to wzrost o 27,1 proc. w relacji do analogicznego okresu roku ubiegłego. Wynik EBITDA wyniósł 15,248 mln złotych, a więc o 28,6 proc. więcej niż przed rokiem. Grupa wypracowała zysk netto na poziomie 9,830 mln zł, o 21,7 proc. wyższy od ubiegłorocznego. „Główny wpływ na wzrost wypracowanego zysku miało umiejętne zarządzanie stanami magazynowymi i sprzedażą w warunkach zmienności i niepewności cenowej na rynku” - napisano w komentarzu spółki.

Narastająco od początku roku grupa zanotowała wzrost o 23,7 proc., do 1,138 mld zł. Wynik EBITDA wyniósł 39,9 mln złotych, co oznacza spadek o 10,9 proc. Skumulowany skonsolidowany zysk netto roku 2017 wyniósł 25,255 mln zł, co jest wynikiem niemal o jedną piątą niższym niż przed rokiem. Konsorcjum Stali uważa jednak, że to bardzo dobry wynik, który wygląda gorzej w zestawieniu rok do roku, z powodu nadzwyczaj wysokiego wyniku przed rokiem. „Należy jednak pamiętać o tym, że na ponadprzeciętny wynik roku 2016 duży wpływ miała niespodziewana przez rynek, bardzo gwałtowna zmiana trendu spadkowego cen na wyroby hutnicze w II kwartale ubiegłego roku. Znaczące wzrosty cen, które wówczas nastąpiły przyczyniły się do osiągnięcia w II kwartale 2016 r. ponadprzeciętnej zyskowność przez emitenta i jego grupę, co jest trudne do osiągnięcia w okresach, w których nie następują aż tak duże fluktuacje cen” - czytamy w komunikacie .

Pisząc o warunkach makroekonomicznych, które wpłynęły na wynik Konsorcjum Stali zwraca uwagę na zwyżkowy trend cenowy praktycznie dla wszystkich grup wyrobów stalowych oraz wysoki popyt, szczególnie ze strony branży budowlanej. Stąd wyższy popyt zauważalny szczególnie w segmencie wyrobów długich (zwłaszcza prętów żebrowanych), których głównym konsumentem jest sektor budowlany. Zwiększony popyt wynikał z rozpoczęcia i realizacji dużej liczby inwestycji budowlanych i infrastrukturalnych przy zmniejszonej podaży krajowej i braku atrakcyjnych ofert z importu. Mniejszą dynamikę można zaobserwować dla wyrobów płaskich, w którym podwyżki cen blach nastąpiły już wcześniej. „Dodatkowym czynnikiem ograniczającym wzrost cen dla tej grupy asortymentowej była dostępność materiału z nowych kierunków importu oraz wysokie magazyny” - napisało Konsorcjum Stali w komunikacie.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

KONSSTALI [KST]

kurs:

34.90 PLN 0.00 (0.00%)

Notowania | Analiza technicznaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

35 179 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

735 047 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP