Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Korzystne perspektywy i zagrożenia dla hut

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
28-04-2008 10:08
Korzystne perspektywy i zagrożenia dla hut

- Właściciele hut rozważają zwiększenie produkcji i planują nowe inwestycje. Plany te mogą jednak zostać poważnie zweryfikowane w związku z mniejszymi limitami CO2 dla hutnictwa - przyznaje Wojciech Szulc, kierownik Zakładu Analiz Techniczno-Ekonomicznych Instytutu Metalurgii Żelaza.

- Nienajgorsze. Według prognoz ekspertów koniunktura na stal trwać będzie do 2020 roku. Szacuje się, że produkcja stali w 2020 roku wyniesie około 2 mld ton. Jednocześnie zakłada się, że Chiny nieco "wyhamują" z produkcją i tamtejszy rynek ustabilizuje się, co oczywiście daje pole do popisu na rynku stali innym graczom.

Czy polskie huty skorzystają z tej okazji?

- Mamy korzystne perspektywy, ale są i zagrożenia. W ubiegłym roku produkcja stali wzrosła o 12 procent i wyniosła około 11 mln ton. Wzrosło też zużycie stali o 20 procent osiągając wielkość 12 mln ton. W 2012 roku polska gospodarka potrzebować będzie około 16 mln ton wyrobów stalowych. Właściciele hut rozważają zatem zwiększenie produkcji i planują nowe inwestycje. Plany te mogą jednak zostać poważnie zweryfikowane w związku z mniejszymi limitami CO2 dla hutnictwa.

Ograniczenie limitu uprawnień dla sektora z 14,4 do 11,8 mln ton oznacza, że hutnictwu odebrano 2,6 mln ton uprawnień. To przyczynić się może do ograniczenia produkcji w hutnictwie i zaniechania dalszych inwestycji. I nie liczyłbym na to, że inwestorzy dokupią brakujące limity. Raczej zainwestują za granicą, czyli tam, gdzie nie ma takich ograniczeń. Tym samym krajowe hutnictwo zostanie pozbawione nowoczesnych technologii i perspektyw dalszego rozwoju. Przykładowo program inwestycyjny ArcelorMittal Poland, jaki spółka miała realizować w swych hutach, może być zagrożony właśnie za sprawą niższych limitów. I nie można wykluczyć, że spółka zrezygnuje z inwestowania w Polsce. A to byłoby ogromną stratą dla naszej gospodarki.

Niewątpliwie szansą dla sektora będzie EURO 2012 i organizacja mistrzostw.

- Huty dostrzegają korzyści, jakie niesie EURO i już teraz przygotowują swoje inwestycje właśnie pod tym kątem. Producenci stali budują nowe walcownie, a dystrybutorzy zakłady konstrukcji stalowych i zbrojarnie. Najważniejsze jest jednak to, że firmy z sektora stalowego stawiają na rozwój i nie przejadają pieniędzy. I byłoby jeszcze lepiej, gdyby to właśnie polskie firmy dostarczały stal na przykład do budowy stadionów.

Rozmawiała: Renata DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP