Kozicz, CMC Zawiercie: Polska mogłaby być eksporterem stali netto

Kozicz, CMC Zawiercie: Polska mogłaby być eksporterem stali netto
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zachowań gospodarczych powinniśmy się uczyć od najlepszych gospodarek na świecie. W Europie przykładem mogą być Niemcy, największa gospodarka Unii Europejskiej. Rząd niemiecki wykorzystuje wszelkie metody wsparcia swojej gospodarki, na jakie pozwala Unia Europejska - powiedział Jerzy Kozicz, prezes CMC Zawiercie, podczas dotyczącej hutnictwa sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Jego zdaniem sytuacja w gospodarce zrobiła się obecnie zero-jedynkowa, co oznacza, że albo firma inwestuje i odnosi sukces albo znika z rynku.

- Nawet w okresie najgłębszego kryzysu Niemcy zawsze były eksporterem stali netto - powiedział Kozicz i zasugerował, że jest to możliwe dzięki mocnemu wsparciu, jakiego udziela przemysłowi rząd. - Polska ma potencjał, żeby w ciągu 4 - 5 lat stać się eksporterem stali netto. Mamy bardzo nowoczesną bazę i przewagę konkurencyjną jeżeli chodzi o koszty pracy, a moim zdaniem także o jakość pracowników na każdym poziomie, np. biorąc pod uwagę wykształcenie - mówił Kozicz.

Porównując sytuację przemysłu obu krajów Kozicz zwrócił szczególną uwagę na ceny energii elektrycznej, które stanowią znaczną część kosztów hut produkujących stal w piecach łukowych, tak jak CMC Zawiercie. Jerzy Kozicz wylicza, że energia dla przemysłu ciężkiego jest w Polsce dwukrotnie droższa, niż w Niemczech. - Patrząc na energię sprzedawaną na giełdzie, zauważamy że w Niemczech jest ona 8 - 10 euro tańsza, a więc do 40 złotych. To 30 proc. mniej niż w Polsce, a trzeba dopiero dodać do tego wszystkie parapodatki - mówił Kozicz. Zwrócił uwagę, że kolejnym elementem pogarszającym naszą pozycję konkurencyjną w stosunku do Niemiec jest opłata za przesył energii, której niemiecki przemysł nie płaci - to kolejne 50 złotych.

Jego zdaniem dwa główne postulaty, które pozwoliłyby relatywnie prosto obniżyć koszty energii to akcyza dla branż energochłonnych i kwestia rekompensat. - Przy obecnych cenach w 1 MWh około 20 złotych stanowi cena uprawnień do emisji CO2, które musi dokupić nasza energetyka. System rekompensat, stosowany np. w Niemczech i Wielkiej Brytanii pozwala do 85 proc. tych kosztów pośrednich odzyskać - powiedział Kozicz.

Póki co firma stara się we własnym zakresie zwiększać konkurencyjność, poprawiając efektywność energetyczną. - Inwestycja spowodowały, że w ciągu ostatnich 10 lat efektywność energetyczna naszej huty poprawiła się o 20 proc. W ubiegłym roku zainwestowaliśmy w nowy piec elektryczny, który zapewnia nam wskaźniki na światowym poziomie, a teraz będziemy inwestować w COS - wyliczał Jerzy Kozicz. .

- Teraz sytuacja jest zero - jedynkowa, a więc albo firmy będą inwestowały w rozwój i odniosą sukces, albo znikają z rynku. Przemysł patrzy na swoje szanse z perspektywy dwudziestoletniej, więc deklaracja rządu w zakresie polityki klimatycznej, tego jakie sektory chcemy wspierać, rozwijać, jest dla nas bardzo ważna - powiedział Kozicz i przypomniał, że przemysł czeka zarówno na Plan dla Śląska, jak i na szczegóły zastosowania w polskich warunkach założeń wsparcia przemysłu przez tzw. Plan Tajaniego. W Polsce pojawił się na razie pierwszy taki sygnał wsparcia przemysłu - ulgi w OZE. Do wyrównania warunków konkurencyjnych z innymi krajami Unii Europejskiej wciąż jednak daleko.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kozicz, CMC Zawiercie: Polska mogłaby być eksporterem stali netto

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!