Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Krężel, szef rady nadzorczej Impexmetalu: łatwiej restrukturyzować firmy prywatne

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
25-11-2009 11:30
Krężel, szef rady nadzorczej Impexmetalu: łatwiej restrukturyzować firmy prywatne

Od strony organizacyjnej łatwiej przeprowadzić proces restrukturyzacji zatrudnienia w firmach prywatnych, niż państwowych. Wszędzie tam, gdzie polityka decyduje o wyborach i decyzjach gospodarczych, gdzie są olbrzymie pola lobbingu politycznego - kończy się tak, jak ze stoczniami - stwierdza w rozmowie z portalem wnp.pl Arkadiusz Krężel, przewodniczący Rady Nadzorczej Impexmetal.

Przypomina on, że w okresie 20 lat transformacji gospodarczej w Polsce tylko dwie grupy zawodowe skorzystały w sposób szczególny z uprzywilejowania przy restrukturyzacji zatrudnienia; górnicy i stoczniowcy.
- Nie uważam, że takie systemy pomocowe są dobre, bowiem dzielą ludzi i zawody na lepsze i gorsze - mówi Arkadiusz Krężel - Bo w czym jest trudniejsza sytuacja stoczniowców od hutników w Koninie, gdzie doszło też do dużej redukcji zatrudnienia?

Ocenia on, że oprócz nierównego traktowania przedsiębiorstw przez państwo, wątpliwe są efekty takiej pomocy, nawet, jeżeli takie rozwiązania są po części wymuszane przez Komisję Europejską.

- Czy 500 mln zł pomocy na odprawy dla stoczniowców nie lepiej było przeznaczyć na aktywizację produkcji? Ale to zapewne zostałoby uznane za pomoc publiczną i stało się zarzewiem kolejnej dyskusji nad możliwością jej zastosowania - podkreśla A. Krężel.

Jego zdaniem, państwo nadużywa też swojej roli w innych procesach, które rzutują na problemy z restrukturyzacją zatrudnienia, a za co płaci albo cała gospodarka, albo wielu klientów. Przykładem jest decyzja o konsolidacji sektora energetycznego. Podjęto ją wbrew zdrowemu rozsądkowi, ponieważ w Polsce nie było i nie ma wolnego rynku energetycznego; także z tego powodu, że brakuje dostatecznie szerokich połączeń międzynarodowych sieci energetycznych i braku stymulacji do walki konkurencyjnej. Do konsolidacji doprowadzono więc bez zbudowania rynku energii.

- Efektem tej decyzji jest podwojenie cen energii elektrycznej dla wszystkich odbiorców przemysłowych, przy petryfikacji tysięcy miejsc pracy w powstałych grupach energetycznych - mówi przewodniczący Krężel. - Takie było przyzwolenie państwa, a w zasadzie „wylobowanie” na politykach decyzji o konsolidacji. Także dlatego, że dzisiaj w Polsce najsilniejszą grupą nie są już banki, ale właśnie energetyka; ze względu na pozycję monopolistyczną i skalę marż, jest ona w stanie uzasadnić na wiele głosów konieczność podnoszenia cen.

Cóż z tego, podkreśla, że spółki energetyczne osiągają wielomiliardowe przychody, dzięki czemu mogą być coraz wyższe dywidendy skarbu państwa, skoro po drugiej stronie bilansu rośnie koszt rozwiązań socjalnych dla pracowników tracących pracę w firmach, które nie są w stanie wytrzymać wzrostu cen energii i się po prostu likwidują.

NA GIEŁDZIE

Impexmetal SA [IPX]

kurs:

3.24 PLN -0.01 (-0.31%)

Notowania | Analiza techniczna





SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP