Kroes: Zgoda Polski na moją propozycję albo negatywna decyzja ws. stoczni

Kroes: Zgoda Polski na moją propozycję albo negatywna decyzja ws. stoczni
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Unijna komisarz ds. konkurencji Neeli Kroes postawiła polskiemu rządowi ultimatum: albo da odpowiedź, że akceptuje jej propozycję ratowania stoczni w Gdyni i Szczecinie, albo KE wyda negatywną decyzję o zwrocie pomocy publicznej. Resort skarbu zapowiada, że prześle odpowiedź do przyszłego poniedziałku.

Przekaz taki Kroes zawarła w wysłanym w poniedziałek wieczorem liście do polskiego rządu - powiedział we wtorek PAP jej rzecznik Jonathan Todd.

"Komisarz poprosiła, by w ciągu nadchodzących dni rząd potwierdził swoją zgodę" na rozwiązanie zaproponowane przez KE - powiedział Todd.

Wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik powiedział PAP, w Warszawie, że resort prześle odpowiedź do przyszłego poniedziałku.

"We wskazanym terminie - do 3 listopada - odniesiemy się do uwag i oczekiwań pani komisarz, które zostały sformułowane w liście" - zapewnił Gawlik.

"List podejmuje wiele kwestii. Myślę, że nasza odpowiedź musi być przemyślana i rozważna. Co do zasady resort skarbu napisał już pani komisarz, że podejmie wszelkie próby zmierzające do ratowania przemysłu stoczniowego i utrzymania działalności zakładów" - dodał.

KE uważa jednak, że dotąd polski rząd nie odpowiedział jasno, czy zgadza się na rozwiązanie, które polega na sprzedaży majątku trwałego, spłacie długów i likwidacji stoczni, co - jej zdaniem - daje szansę na zachowanie miejsc pracy w zakładach, jakie powstaną w ich miejsce.

KE grozi, że w przypadku braku zgody polskiego rządu, podejmie decyzję o zwrocie pomocy publicznej przyznanej stoczniom po wejściu Polski do UE w 2004 roku, co oznacza ich upadłość.

"Alternatywa jest taka, że KE podejmie negatywną decyzję" - powiedział Todd.

KE argumentuje, że będzie o wiele lepiej, jeśli we współpracy z polskim rządem jednocześnie zapadną dwie decyzje: o zwrocie pomocy oraz o przekształceniach stoczni, wyodrębnieniu majątku trwałego i sprzedaniu go w drodze otwartych przetargów.

Pieniądze, które przyniosłaby ta operacja, pozwoliłyby na spłatę przynajmniej części zobowiązań stoczni. Dzięki temu tym balastem nie byłyby obciążone nowopowstałe, prywatne zakłady. Stoczniowcy - przekonuje KE - znaleźliby w nich pracę, nawet jeśli profil produkcji zostałby zmieniony.

Todd odmówił podania daty, kiedy może zapaść negatywna decyzja KE w sprawie Szczecina i Gdyni. PAP dowiedziała się ze źródeł w KE, że ma to nastąpić na początku przyszłego miesiąca - być może już na kolejnym posiedzeniu KE w środę, 5 listopada.

Komisarz Kroes powtarza, że ostateczne plany restrukturyzacyjne stoczni (dla Szczecina i połączony plan dla Gdyni i Gdańska) są nie do zaakceptowania przez KE. Nie zapewniają bowiem rentowności zakładów, choć przewidują redukcję zatrudnienia nawet o 40 proc. i dalszą pomoc publiczną.

Na razie negatywna decyzja nie grozi stoczni w Gdańsku, która jest w lepszej sytuacji, bowiem została już sprywatyzowana i otrzymała mniejszą pomoc z budżetu państwa. Komisarz Kroes domaga się jednak przesłania jak najszybciej osobnego planu restrukturyzacji dla tego zakładu.

Jeśli - jak twierdzi polski rząd - proponowana przez KE likwidacja stoczni wymaga zmian w polskim prawie, rząd powinien je bez zwłoki przeprowadzić - uważa komisarz Kroes.

Przeciwko propozycjom KE kolejny raz demonstrowali we wtorek w Brukseli stoczniowcy z Gdyni i Szczecina. Ich zdaniem nie gwarantują one zachowania miejsc pracy w zakładach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kroes: Zgoda Polski na moją propozycję albo negatywna decyzja ws. stoczni

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!