Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kryzys nie wpłynął na inwestycje w Celsa Huta Ostrowiec

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
29-01-2010 11:31
Kryzys nie wpłynął na inwestycje w Celsa Huta Ostrowiec

Huta dysponuje nowoczesną walcownią - mówi dla portalu wnp.pl Władysław Glegoła, przewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Celsa Huta Ostrowiec.- Na ukończeniu jest kolejna maszyna ciągłego odlewania stali. W najbliższym czasie czeka nas modernizacja pieców stalowniczych.

Jaki był miniony rok dla huty i jak ocenia Pan perspektywy huty?
- Pierwsze półrocze 2009 roku było bardzo dobre dla huty, w drugiej połowie nastąpiło pogorszenie sytuacji, zwłaszcza w czwartym kwartale. Dekoniunktura na rynku stali wpłynęła przede wszystkim na spadek zamówień w Zakładzie Wyrobów Kutych (ZWK). ZWK dostarcza głównie wały okrętowe - jesteśmy ich jedynym producentem w kraju - a każdy wie, jaka jest sytuacja w przemyśle stoczniowym.

Mimo trudniejszej sytuacji w hucie nie doszło do zwolnień. Z pewnością pomaga nam to, że mamy dwie nitki technologiczne- tj. Zakład Wyrobów Kutych i Zakład Wyrobów Walcowanych (ZWW). Gdy nastąpiła trudniejsza sytuacja część pracowników z ZWK została przesunięta do pracy w ZWW, który akurat miał pełny portfel zamówień. Ponadto w ZWW uruchomiona została nowa walcownia.

Perspektywy nie są złe, choć obecnie huta ma problem ze złomem. Zima nie sprzyja pozyskiwaniu złomu. Każdy kryzs kiedyś się kończy, a zatem też liczymy na poprawę.

Co z inwestycjami w hucie?

- W hucie nie zaprzestano inwestycji. Huta dysponuje nowoczesną walcownią. Dokończono także modernizację w ZWK, gdzie zainstalowano maszyny sterowane elektronicznie. Ponadto na ukończeniu jest kolejna maszyna ciągłego odlewania stali. W najbliższym czasie czeka nas modernizacja pieców stalowniczych w ZWW. Na inwestycje w hucie do 2011 roku przeznaczono ponad 300 mln euro.

Na jakich zadaniach koncentruje się obecnie związek zawodowy?

- Trwają negocjacje dotyczące aneksu do porozumienia regulującego podwyżki wynagrodzeń o 2,5 proc. powyżej inflacji. Ze względu na trudną sytuację rynkową zarząd proponuje 1 proc. powyżej inflacji. Żadne decyzje w sprawie podwyżek wynagrodzeń jeszcze nie zapadły. Jak zapewnia zarząd huty, podwyżki będą, choć nie wiadomo w jakiej skali. I o tym obecnie rozmawiamy.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP