PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Krzysztof Walarowski, Cognor SA: na rynku widać poprawę

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
03-12-2010 11:43
Krzysztof Walarowski, Cognor SA: na rynku widać poprawę

- Przyszły rok na pewno będzie zdecydowanie lepszy - mówi Krzysztof Walarowski, prezes zarządu Cognor SA. - Myślę, że na rynku stali nie będzie dochodzić do drastycznych podwyżek i spadków cen, tak jak to miało miejsce przed rokiem.

Firmy z grupy Cognora zawarły przedwstępną umowę sprzedaży spółkom grupy ArcelorMittal aktywów wykorzystywanych do działalności w obrocie wyrobami hutniczymi zlokalizowanych na terenie Polski. Co jest przedmiotem sprzedaży?
- ArcelorMittal Distribution Poland ma kupić ruchomości i zapasy, a ArcelorMittal Distribution Solutions Poland – nieruchomości. Natomiast sprzedającymi są: Cognor z Katowic, Cognor Stahlhandel z Gliwic, Złomrex Centrum z Poraju i Cognor Services Spółka.

Na mocy zawartej umowy sprzedający zobowiązali się sprzedać kupującym - spółkom koncernu ArcelorMittal - swoje aktywa zlokalizowane na terenie Polski.

Aktywa składają się z nieruchomości (grunt i budynki) zlokalizowanych w Lublinie, Białymstoku, Pile, Częstochowie, Warszawie, Gdańsku, Słupsku, Olsztynie, Opolu, Katowicach i Wrocławiu. W skład aktywów wchodzą też ruchomości (maszyny i urządzenia z częściami zamiennymi i zużywającymi się) znajdujące się na nieruchomościach, ruchomości (takie jak maszyny i urządzenia z częściami zamiennymi i zużywającymi się) znajdujące się w pomieszczeniach zlokalizowanych na nieruchomości położonej w Gliwicach. Ponadto ruchomości (maszyny i urządzenia z częściami zamiennymi i zużywającymi się) znajdujące się w magazynach zlokalizowanych na terenach wykorzystywanych na mocy umów najmu oraz materiały, produkcja w toku i wyroby gotowe.

Łączna cena sprzedaży za ruchomości (z wyłączeniem zapasów) i nieruchomości do zapłacenia przez kupujących na rzecz sprzedających będzie wynosić 148.900.000 PLN. Wartość księgowa ruchomości (z wyłączeniem zapasów) i nieruchomości będących przedmiotem zbycia na dzień podpisania przedwstępnej umowy sprzedaży wynosi 76.575.030,41 zł.

Jaki był kończący się roki dla spółki Cognor?

- Na pewno widać było poprawę w stosunku do 2009 roku. Świadczą o tym wyniki finansowe, które nie były zbyt wysokie, ale zadawalające zważywszy na przeprowadzoną w tym roku restrukturyzację finansową i organizacyjną spółki. Spółka z uwagi na kryzys na rynku stali miała też pewne kłopoty z płynnością finansową. I choć nigdy nie utraciliśmy płynności, problemem było wycofanie się instytucji ubezpieczających transakcje handlowe. W tej sytuacji woleliśmy nie podejmować ryzyka, by nie narazić się na straty. Dopiero teraz - gdy sytuacja na rynku stali powoli się ustabilizowała i rynek zaczął odnotowywać wzrost - instytucje ubezpieczające stały się bardziej otwarte na współpracę. I chociaż mamy część przeterminowanych należności, są one ubezpieczone.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 969 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP