Kurs KGHM poszybował w dół po zapowiedzi podatku od miedzi i srebra

Kurs KGHM poszybował w dół po zapowiedzi podatku od miedzi i srebra
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nowy podatek od wydobycia miedzi i srebra przyniesie budżetowi już w przyszłym roku 2-3 mld zł. Jednak zapowiedź, jaką sformułował w swoim expose premier, odbiła się na kursach spółek. Najbardziej ucierpiał KGHM, którego kurs wręcz pikował, by na zamknięciu piątkowej sesji stracić 13.83 proc.

W swoim expose premier powiedział, że rząd chce stabilnego przychodu z podatku od miedzi, srebra i gazu łupkowego. Zdaniem premiera opodatkowanie kopalin ma być "stałym strumieniem zasilającym polską gospodarkę". Czytaj więcej: Expose premiera: cięcia ulg, podwyższenie wieku emerytalnego

Według wiceministra finansów, Macieja Grabowskiego, kwotowy podatek od wydobywanej rudy miedzi czy srebra będzie płacony miesięcznie i może zacząć obowiązywać jeszcze w 2012 r.

Wiceminister Grabowski powiedział, że zgodnie z koncepcją resortu finansów podatek płacony byłby od wartości wydobytej rudy - jego wielkość zależałby od ilości wykopanej rudy, zawartości metalu, jego wartości giełdowej. "To byłyby parametry, które by wskazywały na stawkę kwotową podatku. Gdyby cena giełdowa spadała, to podatku byłoby znacznie mniej, gdyby rosła, to odpowiednio więcej" - powiedział wiceminister.

Jego zdaniem w tej chwili oszacowanie przyszłych wpływów budżetowych z nowego podatku jest trudne, tym bardziej że zależą one od wielu zmiennych, w tym kursu dolara, waluty, w której kwotowana jest miedź na giełdzie.

"To raczej nie są miliony tylko całe miliardy. Przy średnich cenach obecnych mogłoby to być może 2-3 mld zł" - dodał.

Zaznaczył, że zmiana może być wprowadzona w trakcie roku podatkowego, co oznacza, że mogłaby zacząć obowiązywać już w 2012 r. "Intencja jest taka, żeby ona mogła zacząć obowiązywać po pierwszym kwartale 2012 r." - dodał.

Zapowiedzi premiera odbiły się na kursie KGHM, który w piątkowej sesji stracił 13,83 proc.

W czwartkowej debacie temat ten poruszyli posłowie opozycji. Marek Bałt z SLD pytał, czy "osoby, które znały te informacje skorzystały z nich lub przekazały je osobom, które odniosły z nich korzyści?". Poseł domagał się również informacji, ile skarb państwa stracił jako właściciel 32 proc. akcji KGHM. O to samo, w tym samym tonie dopytywał podczas swojego wystąpienia Antoni Macierewicz z PiS.

SLD w sobotę, przed głosowaniem nad wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska, zapowiedziało, że złoży wniosek o zwołanie sejmowej komisji Skarbu Państwa ws. zapowiedzianego opodatkowania miedzi. Jak argumentowali posłowie Sojuszu, przez tę zapowiedź z giełdy "wyparowało 4 mld złotych".

Premier Donald Tusk oświadczył w sobotę, że według informacji Giełdy Papierów Wartościowych jego deklaracja dot. możliwego dodatkowego podatku od kopalin, nie była wykorzystana przez graczy giełdowych. Przekonywał, że strata Skarbu Państwa z tytułu spadku cen akcji KGHM była wirtualna. Czytaj więcej: Tusk: informacja o podatku od kopalin nie była wykorzystana przez graczy giełdowych

Z kolei Jan Cedzyński (Ruchu Palikota) pytał w sobotę na konferencji prasowej w Sejmie premiera Donalda Tuska, kto wiedział o tym, że podczas jego expose pojawi się zapowiedź zwiększenia opłat eksploatacyjnych od wydobycia miedzi i srebra i czy był to Jan Krzysztof Bielecki.

"Pytamy się publicznie, kto był poinformowany o tym fragmencie expose pana premiera? Kto mógł drogo sprzedać, a następnie tanio kupić akcje KGHM Miedź? Czy wśród tych osób znajduje się doradca ds. gospodarczych rządu pan Jan Krzysztof Bielecki?" - pytał na konferencji prasowej w Sejmie Cedzyński.

Zdaniem Janusza Palikota "gdyby się okazało, że Jan Krzysztof Bielecki był osobą poinformowaną wcześniej, że premier takiego typu opłaty nałoży na miedź i srebro, że to tak wpłynie na kurs, to powinna się tym zająć komisja ds. nadzwyczajnych, albo komisja ds. służb specjalnych, albo jakaś inna komisja".

W ocenie Palikota mamy do czynienia z sytuacją absolutnie nadzwyczajną. "Osoba bardzo wpływowa, mająca liczne kontakty w środowisku giełdy i inwestorów, przedsiębiorstw znajdujących się na giełdzie, dysponująca taką wiedzą, to jest odbezpieczona bomba" - mówił poseł.

Według Palikota w interesie państwa jest to, by wiedzieć, czy Bielecki wiedział o planowanej w expose zapowiedzi premiera w sprawie podwyższenia podatku od kopalin i z kim rozmawiał o tym pomiędzy dniem, w którym posiadł taką wiedzę, a dniem wygłoszenia expose przez Tuska. "Być może mamy do czynienia z największym skandalem w tym zakresie w ciągu całego tego roku, nie mówić o powołaniu rządu" - mówił.

W odpowiedzi na te słowa Jan Krzysztof Bielecki oświadczył, że od ustalenia tego, czy ktoś wykorzystał niezgodnie z prawem wiedzę o planach rządu dot. opłat eksploatacyjnych od kopalin, jest Komisja Nadzoru Finansowego. Czytaj więcej: Bielecki o KGHM: KNF ma możliwość skontrolowania transakcji

Z kolei Rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego Łukasz Dajnowicz poinformował w sobotę PAP, że Komisja na bieżąco monitoruje obroty na warszawskiej giełdzie. "To zupełnie naturalne, że kursy akcji reagują na pozytywne i negatywne informacje dotyczące spółek. Taka jest istota giełdy"- powiedział rzecznik. "Niepokój mogłoby budzić wahania kursu przed ogłoszeniem informacji dotyczącej w jakimś stopniu spółki. Jeśli inwestorzy reagują na informację już po jej ogłoszeniu, to nie ma w tym nic nadzwyczajnego" - dodał.

Cytowani przez PAP eksperci z kolei uważają, że raczej nie ma mowy o ataku spekulacyjnym na akcje spółek sektora wydobywczego, w tym KGHM. Ich zdaniem piątkowy spadek kursu akcji KGHM jest zwykłą reakcją inwestorów na słowa premiera o wprowadzeniu podatku od kopalin. Czytaj więcej: Eksperci: Raczej nie ma mowy o spekulacjach akcjami KGHM
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kurs KGHM poszybował w dół po zapowiedzi podatku od miedzi i srebra

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!