Szukaj

Lakshmi Mittal: dno cyklu mamy za sobą, teraz czekamy na wzrost

Autor: wnp.pl (Piotr Myszor)
09-05-2013 16:24

Lakshmi Mittal, prezes ArcelorMittal uważa, że druga połowa roku 2012 była dnem cyklu i teraz czeka nas powolna poprawa sytuacji, a w 2014 roku powróci mocniejszy trend wzrostowy.

Pierwszy kwartał tego roku był jednak gorszy od oczekiwań. Szczegóły poznamy zapewne po publikacji wyników za I kwartał tego roku.
8 maja w Luksemburgu odbyło się walne zgromadzenie akcjonariuszy ArcelorMittal. Przy tej okazji Lakshmi Mittal, prezes firmy, w rozmowie z dziennikarzami agencji Reutersa zmienił swoje wcześniejsze przewidywania spadku zużycia stali w Europie, prognozowanego wcześniej na 0,5 proc.

- Teraz widzimy, że będzie to bliżej 1,5 proc. niż 0,5 proc. z powodu bardzo słabego pierwszego kwartału. Dobrze wystartował, ale później stawał się coraz słabszy - powiedział Lakshmi Mittal.

Wyniki pierwszego kwartału mają być ogłoszone 10 maja. Eksperci cytowani przez agencję Reutersa spodziewają się spadku EBITDA o 31 proc., do 1,36 mld USD. Szacunki dokonane na podstawie przewidywań 22 ekspertów przytaczane przez ArcelorMittal przewidują EBITDA na poziomie 1,32 mld USD.

W przygotowanej dla akcjonariuszy broszurze Lakshmi Mittal napisał, że uważa drugą połowę 2012 roku za dno cyklu i teraz należy się spodziewać powolnego wzrostu w tym roku i mocniejszego w przyszłym. Zdaniem Mittala szczególnie dobre są perspektywy USA i krajów rozwijających się. Pozostając ostrożnym optymistą Mittal spodziewa się globalnego wzrostu popytu na stal na poziomie 3 – 3,5 proc.

Nieco mniejszy od przewidywanego ma być wzrost zużycia stali w Chinach. W lutym Mittal szacował go na 3 proc. teraz mówi o wzroście rzędu 2,3 – 3 proc.

- Popyt jest mocny w motoryzacji i budownictwie, ale niedawno pojawiły się problemy z finansowaniem i obserwujemy osłabianie się ogólnego popytu – powiedział Lakshmi Mittal dziennikarzom Reutersa. Jako mocny ocenił sektory motoryzacji i budownictwa w USA, ale rynki energetyki i sprzętu górniczego nieco się osłabiły.

W Europie, która po kryzysie lat 2008 – 2009 szybko odbudowała rynek motoryzacyjny, głównie przy pomocy kampanii złomowania starych aut, obecnie ten segment przeżywa mocny spadek produkcji. - Peugeot i Renault zanotowały w pierwszym kwartale spadek zamówień o 20 – 30 proc. - powiedział Lakshmi Mittal. Bardzo trudna pozostaje także sytuacja budownictwa, które z trudem poprawia wyniki. Mittal wierzy jednak, że w drugim półroczu sytuacja zacznie się poprawiać także w Europie.